Ministrul Afacerilor Interne, Lucian Bode, a transmis luni seara pe pagina sa de facebook că a lansat un apel la “armistițiu politic”, pe dosarul Schengen, tuturor forțelor politice din România, precizând faptul că trebuie să se dovedească maturitate politică și consens, pentru a nu se rata șansa istoriei.
"Structurile MAI sunt implicate la maxim în atingerea obiectivului de aderare a României la spațiul Schengen!
Am participat, astăzi, la Buzău, la inaugurarea noului Pavilion pentru Pregătire Integrată ”Neagoe Basarab”, investiție care are un aport semnificativ la îmbunătățirea condițiilor de pregătire pentru cursanții care trec pragul Centrului Multifuncțional de Pregătire Schengen.
Acest centru de perfecționare este un adevărat laborator de pregătire profesională și mă bucur că este pus în valoare prin această nouă investiție.
Aici este locul în care au fost, sunt și vor fi pregătiți o bună parte din specialiștii care aplică aquis-ul Schengen și care pun umărul la întărirea arhitecturii de securitate a Uniunii Europene.
Vorbim despre un spațiu educațional care este un important furnizor de competențe cu o largă adresabilitate pentru mulți dintre actorii instituționali care ne sunt parteneri.
Avem în față un obiectiv strategic pe care ne dorim să-l îndeplinim cât mai curând, de aceea Centrul Multifuncțional de Pregătire Schengen are o contribuție semnificativă la îndeplinirea sarcinilor MAI legate de aderare, iar misiunea celor implicați nu se va încheia nici după ce România va deveni stat Schengen.
În contextul intern și extern destul de agitat pe care îl traversăm, am lansat un apel la “armistițiu politic”, pe dosarul Schengen, tuturor forțelor politice din România. Acesta este unul dintre acele momente când nu trebuie să ratăm șansa istoriei și să dovedim maturitate politică și consens.
Dosarul Schengen nu este pe persoană fizică, este al României și nu trebuie virusat politic", a transmis Bode pe facebook
Mesaj de ultimă oră transmis de ministrul Lucian Bode: Să dovedim maturitate politică și consens
Sursă foto: bugetul.ro
Explorează subiectul
Trending

07 maiActual
Petrolul găsit la noi în țară despre care prea puțini români știu. Trebuia să ne scape de dependența de import

10:20Actual
Carrefour retrage urgent 3 produse de la raft, sunt contaminate. Vizate sunt 230 de magazine

07 maiActual
Satul unde se ascund magnații țării. Locul era gol înainte de Revoluție, acum este casa vedetelor și miliardarilor

08 maiActual
Temperatura la care trebuie să setezi centrala din casă. Consumi fix cât ai nevoie

06:30Horoscop
Horoscop financiar: bani și carieră pentru 8 mai 2026 - Transformări constructive

07 maiEconomie
Romgaz preia Azomureș în mutare strategică pentru salvarea industriei chimice românești

07 maiEconomie
Curs valutar BNR 7 mai 2026: Euro rămâne la nivelul recordului istoric de 5,2661 lei

07 maiEconomie
Premier Energy înregistrează o creștere de 14% în sesiunea de joi și depășește 94% avans în 2026

07 maiEconomie
Groupama a plătit despăgubiri de aproape 600 de milioane de lei în primul trimestru din 2026

07 maiEconomie
CEC Bank lansează serviciul de transferuri de bani în străinătate direct din agenții
Articole Similare

10:20Actual
Carrefour retrage urgent 3 produse de la raft, sunt contaminate. Vizate sunt 230 de magazine

08 maiActual
Temperatura la care trebuie să setezi centrala din casă. Consumi fix cât ai nevoie

07 maiActual
Satul unde se ascund magnații țării. Locul era gol înainte de Revoluție, acum este casa vedetelor și miliardarilor

07 maiActual
Petrolul găsit la noi în țară despre care prea puțini români știu. Trebuia să ne scape de dependența de import

06 maiActual



