Guvernul va aproba în şedinţa de joi, printr-un proiect de lege, contractul de finanţare cu Banca Europeană de Investiţii în valoare de 600 milioane de euro pentru susţinerea proiectului Autostrăzii A7 Ploieşti - Paşcani, informează Agerpres.
Este vorba despre o cofinanţare aferentă Mecanismului de redresare şi rezilienţă.
Contractul a fost semnat la Bucureşti la 12 iunie 2023 şi la Luxemburg la 14 iunie 2023 şi se estimează că proiectul se va finaliza în 2025.
Data finală de disponibilizare a împrumutului este de până la 48 de luni de la data semnării contractului de finanţare.
"Obiectivul principal al proiectului este reprezentat de construcţia unei autostrăzi cu o lungime de 319 km, profil 2x2 benzi de circulaţie, între Ploieşti şi Paşcani. Pentru facilitarea implementării, proiectul a fost divizat în 4 secţiuni, după cum urmează: Ploieşti - Buzău, cu o lungime de 63,25 km; Buzău - Focşani, cu o lungime de 82,44 km; Focşani - Bacău, cu o lungime de 95,9 km; Bacău - Paşcani, cu o lungime de 77,39 km", se arată în expunerea de motive a proiectului.
În şedinţa Cabinetului Ciolacu de joi urmează să fie aprobat şi un proiect de ordonanţă pentru completarea Legii nr. 182/2000 privind protejarea patrimoniului cultural naţional mobil, astfel încât să se permită organizarea de expoziţii în străinătate sau realizarea de proiecte culturale internaţionale de către instituţiile muzeale aflate în subordinea Ministerului Culturii.
Guvernul va dezbate în primă lectură şi un proiect de ordonanţă pentru stabilirea unor măsuri bugetare privind utilizarea contribuţiei de solidaritate instituită prin OUG nr. 186/2022 referitoare la unele măsuri de punere în aplicare a Regulamentului (UE) 20221854 al Consiliului din 6 octombrie 2022 privind o intervenţie de urgenţă pentru abordarea problemei preţurilor ridicate la energie.
Printr-o hotărâre, Executivul va aproba Programul pentru şcoli al României în perioada 2023 - 2029 şi va stabili bugetul pentru implementarea acestuia în anul şcolar 2023 - 2024.
Pe agenda şedinţei de Guvern figurează şi un proiect de hotărâre privind darea în administrarea Inspectoratului General pentru Situaţii de Urgenţă din cadrul MAI, pentru constituirea ca stoc de urgenţă medicală, a unor bunuri mobile ce fac obiectul unei donaţii făcute statului român de către Organizaţia Mondială a Sănătăţii. Este vorba despre 228 de echipamente individuale de protecţie, 20 de tărgi transport pacienţi şi 106 defibrilatoare.
Pe agendă, se mai află un memorandum privind ordonatorii principali de credite ai bugetului de stat ale căror cheltuieli vor fi prezentate în Strategia fiscal-bugetară pentru perioada 2024 - 2026.
În cadrul reuniunii guvernamentale va mai fi discutat un proiect de hotărâre referitor la înfiinţarea Registrului Naţional de Cancer.
O nouă ședință are loc astăzi! Premierul pregătește o altă serie de măsuri dure
Trending

16:32Politica
Adrian Veștea, poate cel mai bogat premier din istoria țării. Propunerea lui Nicușor Dan are 68.000 de metri de terenuri

06:30Horoscop
Horoscop financiar 14 iunie 2026: Previziuni pentru toate zodiile

09:00Economie
Vânzările de mașini electrice în România cresc cu 45% în 2026: Top modele

11:43Economie
100.000 de români antreprenori în Spania: Poveștile de succes care inspiră

08:00Economie
România atinge 10.000 MW capacitate solară: Record istoric în energia verde

17:24Actual
Salariul uriaș pe care World Class îl oferă pentru o recepționistă. Primești reduceri la parteneri și alte beneficii dacă lucrezi la „sala bogaților”

21:00Economie
Fondul Proprietatea vinde pachetul de 10% din Hidroelectrica pentru 1,2 miliarde lei

18:00Economie
Piața muncii în 2026: Salariile cresc cu 8,5%, dar criza forței de muncă se adâncește

17:00Economie
Consiliul Concurenței amendează 10 bănci cu 3,73 miliarde lei pentru manipularea ROBOR

20:00Economie
Exporturile românești cresc cu 12% în 2026: Agricultura și IT, motoarele creșterii
Articole Similare

21:00Economie
Fondul Proprietatea vinde pachetul de 10% din Hidroelectrica pentru 1,2 miliarde lei

20:00Economie
Exporturile românești cresc cu 12% în 2026: Agricultura și IT, motoarele creșterii

19:00Economie
Indicele ROBOR la 3 luni crește la 6,85%: Ce impact au creditele populației

18:00Economie
Piața muncii în 2026: Salariile cresc cu 8,5%, dar criza forței de muncă se adâncește

17:24Actual



