Guvernul a adoptat, luni, o ordonanță de urgență pentru modificarea OUG 114/2018, în contextul în care proiectul pe care și-a asumat răspunderea a fost atacat la CCR. Ordonanța nu include, însă, prevederea referitoare la interzicerea cumulului pensiei cu veniturile de la stat , fiind atacată la CCR.
„Guvernul a fost nevoit în prima ședința de guvern să adopte o OUG care să permită intrarea în vigoare a acestor prevederi pentru care și a angajat răspunderea în față Parlamentului. Vorbind despre cumulului salariului cu pensia care a fost atacat de PSD la CCR și care din respect pentru instanță de contencios constituțional, în acest moment Guvernul nu a adoptat o măsură cu privire la această prevedere tocmai pentru a aștepta punctul de vedere al CCR. În rest sunt chestiuni necesare care trebuiau adoptate mai ales după intrarea în vigoare a legii bugetului de stat”, a anunțat la finalul ședinței de Guvern, Ionel Dancă, șeful Cancelariei premierului.
Printre prevederile adoptate luni se numără prorogarea termenului de intrate în vigoare a pensiilor speciale pentru primari.
„Va trebui să rezolvăm o problemă care este creată de atacul la CCR al PSD împotriva Legii de corectare a ordonanței 114. Suntem pregătiți. După cum știți o serie de măsuri de reformă, o serie de măsuri pe acre le considerăm necesare, cum ar fi înghețarea salariilor demnitarilor, prorogarea termenului de intrare în vigoare a pensiilor speciale pentru primari, adică amânarea cu un an de zile. (...)De asemenea, încetarea detașărilor în instituțiilor publice din afara instituțiilor publice sau plafonarea punctului de amendă care este legat de salariul minim și alte măsuri nu pot intra în vigoare din cauză că PSD a atacat la CCR legea de corectare a OUG 114. (...) Ca atare este vitală adoptarea acestor prevederi sub formă de ordonanță de urgență”, a spus Ludovic Orban, la începutul ședinței de Guvern.
Premierul a anunțat că ordonanța de urgență va cuprinde și anularea taxei de 2% aplicată companiilor din energie.
Pe 23 decembrie, Guvernul și-a asumat răspunderea în Parlament pe un proiect de lege care modifică prevederi din OUG 114, însă PSD a contestat actul normativ la CCR. Judecătorii Curții au stabilit termen pentru transmiterea punctelor de vedere până în 20 ianuarie, urmând ca în 29 ianuarie să aibă loc dezbaterea.
Vezi și:
Ludovic Orban continuă să spună Da la combinații în Guvern: Tată și fiu, ajunși pe poziții-cheie!
S-a decis! Ce se întâmplă cu interzicerea cumulului pensiei cu veniturile de la stat
Trending

06 iunPolitica
Diana Șoșoacă, în dialog cu Vladimir Putin. Discuția completă, tradusă, fără trunchieri

06 iunEconomie
Premierul Bolojan anunță că noua centrală de la Mintia va fi cea mai mare din UE. Investiție de 1,2 miliarde euro

06 iunEconomie
Iulius Dan Plaveti renunță la mandatul din CA Romgaz după numirea la conducerea Hidroelectrica

06 iunEconomie
Pragul pentru insolvența personală crește de la 1 iulie 2026. Ce se schimbă pentru românii cu datorii

06:30Entertainment
Horoscop financiar duminică, 7 iunie 2026. Berbecii primesc o veste bună la locul de muncă

06 iunEconomie
România înregistrează cel mai sever declin al producției de servicii din Uniunea Europeană

06 iunEconomie
Președintele ASF: România se poate ridica pe pilonii asigurărilor și pensiilor private. Capitalizarea bursieră, la doar 12,4% din PIB

06 iunEconomie
OCDE: Economia României va intra în recesiune ușoară în 2026, cu revenire la 2,5% în 2027

06 iunEconomie
Consiliul Concurenței propune amenzi record de 800 milioane euro pentru bănci în scandalul ROBOR

06 iunEconomie
Nasdaq a înregistrat cea mai abruptă scădere din aprilie 2025. Acțiunile producătorilor de cipuri s-au prăbușit
Articole Similare

11:00Economie
Alexandru Petrescu (ASF): România poate transforma piețele de capital, pensiile private și asigurările în piloni ai finanțării economiei reale

09:00Economie
România construiește cea mai mare centrală pe gaz din Uniunea Europeană. Investiție de 1,2 miliarde euro la Mintia

06 iunEconomie
Premierul Bolojan anunță că noua centrală de la Mintia va fi cea mai mare din UE. Investiție de 1,2 miliarde euro

06 iunEconomie
Președintele ASF: România se poate ridica pe pilonii asigurărilor și pensiilor private. Capitalizarea bursieră, la doar 12,4% din PIB

06 iunEconomie



