Clotilde Armand, primarul Sectorului 1, a acuzat, vineri, că USL-ul a înviat. Potrivit lui Clotilde Armand, PNL și PSD s-au înfrățit în Sectorul 1 și nu au vrut să voteze rezilierea contractului cu operatorul de salubritate Romprest.
În replică, PNL Sector 1 o acuză pe Armand de incompetență și miniciună. Liberalii susțin că rezilierea contractului cu Romprest e ilegală.
Vezi și Clotilde Armand anunță că a fost trădată de partenerii de Coaliție! ‘Nu asta ați cerut, stimați consilieri? De ce nu ați votat? Știu. Sunt prea mulți bani de pierdut’
„SCRISOARE DESCHISĂ ÎN ATENȚIA CETĂȚENILOR SECTORULUI 1
Stimați cetățeni,
De luni de zile, sunteți supuși unui asediu constant al gunoaielor, mizeriei și șobolanilor. Dar cel mai mare pericol este INCOMPETENȚA soră cu MINCIUNA din primăria sectorului 1. De dragul circului mediatic, pentru a-și construi platforma pentru alegerile prezidențiale la care visează, primarul Clotilde Armand vă sacrifică în mod cinic binele, sănătatea și calitatea vieții.
Știm că v-ați săturat până peste cap. Circul trebuie oprit, iar PNL nu va cădea în capcana unui populism ieftin, pe spatele dumneavoastră.
Aseară târziu, după orele 21, consilierii locali PNL Sector 1 au fost informați de o convocare pentru astăzi, orele 12, la o ședință extraordinară de îndată, cu un singur punct pe ordinea de zi: propunere de reziliere a contractului cu operatorul de salubritate.
Stimați cetățeni, grupul consilierilor PNL Sector 1 este prezent în Primărie, dar NU se prezintă la această mascaradă, din următoarele trei motive simple:
1. Executarea contractului de salubritate ȚINE DOAR DE PRIMAR, iar primarul NU are nevoie de împuternicirea Consiliului Local pentru a cere instanței rezilierea contractului. Este liberă să facă pe cont propriu toate demersurile legale -- și să și le asume. Astfel, ședința de azi este doar o nouă mare păcăleală, o diversiune prin care se încearcă manipularea dumneavoastră, stimați cetățeni, și pasarea răspunderii la Consiliul Local.
2. NU sunt întrunite condițiile LEGALE pentru reziliere. Este chiar concluzia departamentului juridic din subordinea primarului (culmea!), care arată că proiectul de HCL NU respectă condițiile contractuale (art. 22). E negru pe alb: înainte de reziliere in instanta, trebuie definitivata negocierea directa. Daca la 15 zile dupa negocierea directa nu se ajunge la un compromis, abia atunci se poate merge catre rezilierea in instanta. Dar Consiliul Local a mandatat deja de săptămâni bune primarul sectorului 1 să negocieze reducerea tarifelor. Știți ce a făcut? Ați ghicit: NIMIC.
3. Rezilierea ilegală înseamnă prejudicii de sute de milioane de euro pentru sectorul 1. Proiectul propus de primar este complet IRESPONSABIL, dar doamna Armand nu riscă nimic. Pentru că aruncă toată răspunderea pe Consiliul Local, iar prejudiciul va fi suportat finalmente tot de către dumneavoastră, cetățenii fără vină ai sectorului 1.
În fine, chiar în decizia prefecturii de astăzi, privitoare la starea de alertă din sectorul 1, se spune foarte clar că trebuie să se asigure „posibilitatea continuării contractului de salubrizare de către compania Romprest Service SRL”. Primarul Armand trebuie să își asume toate aceste demersuri, inclusiv riscurile încălcării legii și prejudiciile care vor decurge din aceste decizii.
Stimați cetățeni, angajamentul PNL este să vă apere interesele și să vă spună adevărul. Nu vă lăsați păcăliți. Cercetați adevărul și veți vedea că toată această situație este generată artificial de oameni care vor un singur lucru: să-și facă imagine pe spatele și pe nervii dumneavoastră. Nu le vom permite acest lucru.
Alături de dumneavoastră,
Echipa PNL Sector 1
PS Între timp, prin neplata facturilor legale, cu bun de plată, primarul încalcă legea, acumulează penalități și blochează ridicarea gunoiului. Nu spunem noi asta, justiția o spune. Acum câteva zile, justiția a decis prin hotărâre EXECUTORIE că primăria datorează peste 8 milioane de lei penalități pentru neplata unor facturi de peste 70 de milioane de lei. Primarul trebuie să își asume PE PERSOANĂ FIZICĂ aceste prejudicii.”, transmite PNL Sector 1.
Scrisoarea care răstoarnă acuzațiile lui Clotilde Armand: 'Cel mai mare pericol este incompetența soră cu minciuna din Primăria Sectorului 1'
Autor: Eugen Dinu, redactor
Publicat: 23-07-2021 16:01
Trending

15:27Sport
Rică Răducanu își așteaptă clienții cu masa caldă la Neptun. Fostul portar al echipei Rapid nu s-a ferit să-și spună prețurile în presă

08:30Economie
Salariul unui vameș acum, în 2026. Sumele cele mai mari sunt pentru șefii de birou sau de direcție

10:00Economie
Renate Weber încasează una dintre cele mai mari pensii din România. Este Avocatul Poporului, chiar și cu mandat finalizat

06:30Horoscop
Horoscop 23 iunie 2026 - Bani și carieră pentru toate zodiile (2242)

09:01Economie
Codul Muncii, modificat. 3 zile în plus de concediu pentru acești angajați

20:00Politica
Victor Ponta, din nou premier. Și-a dat demisia după Colectiv, dar acum ar urma să fie propus în funcție

14:30Economie
Datorii la stat pe firmă chiar dacă nu ai activitate de 5 ani. ANAF nu ține cont decât dacă lichidezi sau declari inactivă societatea

08:00Entertainment
Băile Felix, încă una dintre cele mai populare destinații pe timp de vară. Cât costă un sejur acum, în 2026

11:30Entertainment
Nostalgia 2026. Când are loc festivalul și ce artiști vor urca pe scenă, cât mai costă un bilet

13:11Economie
Curs valutar BNR 23 iunie 2026
Articole Similare

22:01Entertainment
Nouă televiziune în România. Postul TV la care vor avea acces clienții Digi este deținut de familia Micula

21:30Economie
Nouă materie pentru elevi. Ce înseamnă GIS și cine o va studia, se publică în Monitorul Oficial

21:01Economie
Călin Georgescu, mesaj în timpul negocierilor de la Cotroceni. AUR îl voia în trecut premier pe fostul prezidențiabil

20:00Politica
Victor Ponta, din nou premier. Și-a dat demisia după Colectiv, dar acum ar urma să fie propus în funcție

19:30Economie



