1 septembrie vine cu dureri mari de cap pentru mii de români. Totul întră în vigoare începând de astăzi, iar cei care nu respectă legea vor încasa amenzi usturătoare.
Potrivit OUG nr.28/1999, comercianții mari și mijlocii sunt obligați să folosească aparate de marcat electronice fiscale dotate cu jurnal electronic începând de astăzi.
„Operatorii economici care încasează, integral sau parţial, cu numerar sau prin utilizarea cardurilor de credit/debit sau a substitutelor de numerar contravaloarea bunurilor livrate cu amănuntul, precum şi a prestărilor de servicii efectuate direct către populaţie, sunt obligaţi să utilizeze aparate de marcat electronice fiscale dotate cu jurnal electronic”, se arată în actul normativ.
Până acum, operatorii economici mari şi mijlocii utilizează circa 100.000 de aparate de marcat. Până în 29 august au fost instalate numai 28.986 de aparate de marcat pentru toate categoriile de contribuabili, inclusiv cei mici.
Cei care nu se conformează noilor reguli, riscă amenzi în valoare de 10 000 de lei.
Vezi și EXCLUSIV! PNL reacționează, după dezvăluirile făcute de Victor Ciutacu! Ce spune despre Ilie Gâzea, bătrânul decedat după protestul #Rezist Diaspora
Dezvăluire explozivă! Primul ministru care ar putea zbura din Guvernul Dăncilă – Jocuri de culise halucinante
EXCLUSIV! Nereguli grave, depistate la cel mai cunoscut festival din România! Ce important om politic le-ar fi dat „avizul” comercianților ilegali
Se aplică de astăzi! Mii de români sunt vizați-Pot încasa o amendă de 10 000 de lei
Trending

21 aprSport
Anamaria Prodan se judecă pentru pensie alimentară de la Laurențiu Reghecampf. Fostul soț are datorii de zeci de mii de euro către propriul său fiu

21 aprEconomie
Avertismentul BNR privind o posibilă criză economică. Scenariul sumbru care amintește de Grecia

08:00Politica
George Simion, deschis la negocieri. AUR ar fi dispus să facă guvern cu PSD sau PNL

12:01Economie
OMV, schimbare istorică în conducere. Emma Delaney își va începe mandatul de la 1 septembrie 2026

33 minute în urmăEconomie
Criza politică din România deja are efecte. Titlurile de stat și-au mărit randamentul
Articole Similare

21 aprActual
Unifarm își reconfirmă rolul strategic în asigurarea accesului la tratamente, la seminarul Aspen 2026

20 aprActual
Mamaia ar urma să dispară definitiv din opțiunile pentru sezonul estival. Fără intervenție, stațiunea ar putea ajunge istorie în următorii ani

19 aprActual
Ciprian Ciucu dă jos panourile anti-cezariană din București. Se anunță amenzi pentru viitoare campanii asemănătoare

19 aprActual
Ninsori în România până pe 6 mai inclusiv. Ziua Muncii se va putea face cu zăpadă la munte

18 aprActual



