Solicitare de urgență către premierul Mihai Tudose. Cererea este semnată de un deputat al Partidului Național Liberal și are legătură cu crima comisă la stația de metrou Dristor 1, marți seara.
Deputatul liberal, Ovidiu Raețchi, a transmis azi, pe pagina sa de Facebook, un mesaj în calitate de vicepreședinte al Comisiei pentru Apărare, ordine publică și siguranță națională, în cazul crimei de la metrou:
“Dacă se confirmă faptul că prima victimă a atacurilor de la metrou a sunat fără rezultate imediate la 112 pentru a reclama tentativa de omor (nu s-a dat alarma, nu a început cercetarea la fața locului, nu a fost declanșată căutarea agresoarei) și dacă se va stabili printr-o anchetă oficială imediată că ea a așteptat ore în șir în zadar pentru a depune o declarație, atunci, din punctul meu de vedere:
1. Vorbim despre un dezastru și o rușine pentru cei care conduc sistemul de ordine publică - sistem care a ținut pe drumuri și a blocat în birocrație sinistră un caz care trebuia cercetat cu urgență absolută;
2. Al doilea atac de la metrou putea fi evitat, iar victima a murit cu zile din cauza eternei lipse de proceduri - care sunt întotdeauna stabilite după o tragedie, niciodată - proactiv, preventiv - înaintea ei. Prinderea unui criminal iminent care nu se ascundea și nu folosea tehnici de disimulare putea fi o problemă de zeci de minute dacă alarma se dădea la timp;
3. Responsabili pentru deznodământ sunt coordonatorii unui sistem care se dovedește, în astfel de situații critice, indolent, inuman, absurd. Nu mă refer la cei care muncesc efectiv în dispozitivul de ordine publică - în condiții dificile, obligați să lucreze cât pentru trei colegi în condițiile lipsei cronice de personal - ci la șefii chemați să aloce resurse, să stabilească reguli și proceduri eficiente.
Știu deja că doamna Carmen Dan nu se va considera în niciun fel responsabilă pentru această situație - a evitat și în alte cazuri orice tresărire morală. Iată de ce îi cer direct premierului Tudose să ia măsuri ferme și imediate pentru a identifica disfuncționalitățile și pentru a restructura urgent un sistem care nu a făcut nimic pentru a salva o viață care, în contextul unui stat eficient, putea să fie salvată”.
Vezi și EXCLUSIV! Imagini în premieră cu tentativa de CRIMĂ de la Costin Georgian! Tânăra a scăpat ca prin urechile acului
Atenție! Ce TREBUIE să faceți dacă vreți să SCĂPAȚI cu viață în cazul în care ajungeți pe șinele de metrou
Raiffeisen anunță schimbări importante: Ce trebuie să știe clienții săi
Solicitare de URGENȚĂ către premierul Tudose! Ce i se cere în legătură cu crima de la stația de metrou Dristor 1
Trending

16:30Economie
Pensii și salarii mărite din 2027. PSD ar pregăti un nou Guvern care să vină cu creșteri, chiar dacă avem deficit

15:30Economie
Începe raționalizarea în magazine. Consumatorii, afectați în mod direct de criza energetică

05 augEconomie
Great Taste a premiat zacusca românească. Brandul care a fost lăudat de străini este din Bacău

12:01Economie
De când se scumpește curentul. Prețul energiei a crescut cu peste 30% într-o săptămână

17:30Actual
Contract prenupțial în România. Când trebuie să stabilești că nu aveți bunurile la comun

15:01Social
Alocațiile, indemnizațiile și alte drepturi, plătite în avans în august. Anunțul oficial al autorităților

05 augEconomie
Personalul de la Profi, afectat de preluarea de către Mega Image. Ce se schimbă pentru angajați

07:00Economie
Angajări la companii de stat. Posturi deblocate după noile schimbări, domeniile vizate

06:30Horoscop
Horoscop financiar 6 august. Câștiguri și pierderi pe zodii

13:53Economie
Curs valutar BNR 6 august 2026. Cât costă euro și dolarul astăzi
Articole Similare

10 minute în urmăActual
Bacalaureat 2026, sesiunea de toamnă. Când se afișează rezultatele inițiale pentru cei peste 30.000 de candidați

40 minute în urmăActual
Elevii care au Facebook, Instagram, TikTok iau note mai mici la teste. Nu este speculație, ci studiu real

circa 1 oră în urmăActual
Daniel David susține că Bacalaureatul nu ar trebui să fie folosit ca mijloc de admitere la facultate

17:30Actual
Contract prenupțial în România. Când trebuie să stabilești că nu aveți bunurile la comun

11:00Actual



