Țara noastră este pusă la zid, fiind acuzată că încalcă legislația Uniunii Europene. Directorul pentru Uniunea Europeană al organizației nonguvernamentale Animals International, Gabriel Păun, a declarat, marți, că țara noastră riscă sancțiuni pentru încălcarea reglementărilor europene și hotărârilor Curții Europene de Justiție în ceea ce privește condițiile în care sunt exportate animalele vii.
ONG-ul a publicat, marți, o investigație asupra exporturilor de animale vii din România către țări terțe din Africa și Asia.
„Această investigație scoate la lumină un eșec cras din partea oficialilor de a monitoriza exportul de animale vii. Animalele crescute în România sunt transportate în maniere care încalcă reglementările UE și hotărârile Curții Europene de Justiție, în timp ce animalele sunt sacrificate în mod barbar cu încălcarea standardelor internaționale”, a spus Păun, conform Agerpres.
România exportă anual peste 1,5 milioane de viței și oi, în principal în Libia, Iordania și Israel, țara noastră fiind cel mai mare exportator de animale vii din UE.
Potrivit ONG-ului, imagini înregistrate în Egipt, Turcia, Liban, Palestina, Israel și Iordania arată animale românești înspăimântate, pe deplin conștiente, manipulate și legate brutal cu frânghii și lanțuri sau chiar ridicate spre tavan de unul sau două picioare, înainte de a fi sacrificate prin tăieturi multiple în condiții neigienice, într-un mediu care prezintă riscuri pentru sănătatea umană.
În plus, la bordul camioanelor sau al navelor de transport lipsește cu desăvârșire un medic veterinar oficial care ar trebui să asigure conformitatea cu regulamentul UE privind transporturile și Hotărârea Curții Europene de Justiție.
Păun a arătat că organizația pe care o reprezintă a trimis zeci de sesizări în acest sens către Ministerul Agriculturii și către ANSVSA, însă nu a primit niciun răspuns.
„Am prezentat deja o parte din această investigație Comisiei Europene și Parlamentului European. Am înmânat alături de Eurogroup for Animals un milion de semnături Comisiei Europene acum 2 luni. Domnul Vytenis Andriukaitis, comisarul European pentru Sănătate și Siguranță Alimentară, a instituit imediat un grup de lucru pentru definirea unei strategii pe termen lung, care să înlocuiască exportul de animale vii cu carcase. În același timp, Parlamentul UE a inițiat procedurile de înființare a unui comitet de anchetă, pentru a investiga alegațiile legate de aplicarea defectuoasă a Regulamentului Consiliului privind protecția animalelor în timpul transportului”, a mai spus Păun.
Totodată, el a arătat că România ar câștiga mult mai mult dacă nu ar exporta animale vii, ci carne congelată și refrigerată.
„Nu înțeleg de ce exportăm miei sau viței, când acești ar putea fi crescuți, îngrășați și sacrificați în România, apoi să exportăm produse cu valoare adăugată mare, în loc să exportăm locuri de muncă. Este vorba de a ne vedea interesul național, nu interesul unor anumite firme de import-export, pentru că doar ele câștigă”, a continuat directorul Animals International.
Potrivit acestuia, de la noi oaia pleacă cu 6 lei kilogramul și se vinde în țările de destinație cu circa 6 euro.
Gabriel Păun a adăugat că organizațiile partenere din Europa vor începe o campanie mediatică amplă în mai multe țări, întrucât astfel de nereguli au fost descoperite și la transporturi de animale din alte state europene.
Totodată, Mary Pană, Asociația Crescătorilor și Exportatorilor de Bovine, Ovine și Porcine, a precizat că aceasta este o problemă europeană, nu doar a României.
„Din cele 42 de nave care asigură transportul animalelor până la destinație, niciuna nu este românească. Sub diverse pavilioane ale statelor membre sau țări terțe, sunt angajate persoane care nu sunt instruite, care provin din diverse țări din Africa și care pur și simplu lasă animalele neîngrijite”, a precizat ea.
Vezi și Mutare de efect la Antena 3! Emisiunea adusă în prime-time, pentru a înlocui „La ordinea zilei”
Transfer istoric la FCSB: Ce sumă uriașă i-a intrat în cont patronului Gigi Becali
Gigantul din telefonie mobilă care își bate joc de clienții săi! „Moș Crăciun” face să DISPARĂ creditul
Țara noastră, pusă la zid! Cum ar încălca legislația Uniunii Europene
Autor: Eugen Dinu, redactor
Publicat: 21-11-2017 13:12
Sursă foto: bugetul.ro
Explorează subiectul
Trending

28 iulSocial
Documentul care te lasă fără pensie. Poți pierde ani buni de vechime dacă nu-l mai găsești

28 iulEconomie
Când expiră zilele de concediu din 2026. După această dată, nu mai pot fi folosite de către angajați

circa 1 oră în urmăEntertainment
Din ce trăiesc acum foștii actori ai filmului Ani de liceu. Unii dintre ei au avut doar succes de moment

28 iulEconomie
Capitala, cucerită de șobolani. Marea invazie a luat cu asalt aceste cartiere din București

28 iulEconomie
„Noua ordine mondială” despre care le-a vorbit Vladimir Putin rușilor. Anunțul făcut de către președintele Rusiei, după 5 ani de război

28 iulSocial
Se mai poate face cumulul pensiei cu salariu? Situațiile în care îți este strict interzis

28 iulActual
Când vine următorul mare cutremur în România. În ultimele zile, țara a fost lovită de mici seisme

28 iulActual
Cele mai bune 10 licee din București. Absolvenții instituțiilor de învățământ au obținut note lăudabile la Bacalaureat

28 iulHoroscop
Soarta a 4 zodii se schimbă la final de iulie. Nativii acestor semne primesc o nouă șansă din partea astrelor

28 iulHoroscop
Horoscop financiar 28 iulie 2026: Oportunități și provocări pentru fiecare zodie
Articole Similare

23 iulExterne
19 milioane de ouă, retrase urgent din supermarketuri. Conțin Salmonella, sunt vizate 5 state din SUA

23 iulExterne
Taxe vamale de 200%, anunțate de Donald Trump. Sunt vizate medicamentele generice

23 iulExterne
Costurile războiului din Iran, dezvăluite de Pentagon. SUA arată cât a dat pentru implicarea în conflictul militar

15 iulExterne
Guvernul din Ucraina se schimbă, în plin război. Premierul și-a dat demisia, după nici un an la conducerea Executivului

13 iulExterne



