Camera Deputaţilor a votat, marţi, excluderea deputatului Francisc Tobă din comisia de apărare, după întâlnirea de la Ambasada Rusiei. Deputatul PNL Sorin Moldovan îi ceruse lui Tobă să își dea demisia, însă acesta nu a luat în considerare rugămintea, fiind nevoie de un proiect de hotărâre pentru a fi înlăturat, scrie news.ro
Sorin Moldovan afirmă că ”săptămâna trecută a atras atenţia public asupra pericolului pe care îl reprezintă participarea deputatului Francisc Tobă, membru al Comisiei de apărare, ordine publică şi siguranţă naţională din Camera Deputaţilor, la o acţiune de propagandă a Rusiei, condusă de agentul rus Diana Şoşoacă”.
”I-am cerut demisia domnului Tobă din cadrul comisiei, însă cum aceasta nu s-a materializat, a fost iniţiat un proiect de hotărâre prin care Plenul Camerei Deputaţilor a decis astăzi, prin vot, excluderea sa din comisie. Le mulţumesc colegilor deputaţi care au votat într-un număr covârşitor proiectul de hotărâre prin care am eliminat această vulnerabilitate din cadrul comisiei pentru apărare, ordine publică şi siguranţă naţională”, scrie Moldovan.
El menţionează că, într-o perioadă atât de complexă din punct de vedere al securităţii regionale, nu pot permite ca persoane care ar putea avea acces la cele mai sensibile informaţii să facă jocurile celor care agresează şi comit crime de război în Ucraina”.
Trei parlamentari ex-AUR şi unul de la PSD au cerut să fie primiţi de ambasadorul rus la Bucureşti. Printre ei se află Diana Şoşoacă şi Dumitru Coarnă. Ei i-au transmis ambasadorului rus dorinţa de neutralitate a României şi disponibilitatea de a media negocieri de pace la Bucureşti.
Bogdan Aurescu, minstrul de Externe, a afirmat că demersul celor patru parlamentari primiţi în audienţă de ambasadorul rus nu implică poziţia statului român: "Cred că nici nu merită foarte multe comentarii un astfel de demers, care nu are nici un fel de valoare oficială, fără nici un fel de, să spunem, mandat din partea autorităţilor statului, deci nu exprimă decât eventual poziţia personală a acelor persoane", scrie news.ro
PSD a decis, luni, excluderea din partid a lui Dumitru Coarnă, după participarea la acest eveniment.
Un deputat care a participat la întâlnirea de la Ambasada Rusiei a fost exclus din comisia de apărare
Sursă foto: bugetul.ro
Explorează subiectul
Trending

07 maiActual
Petrolul găsit la noi în țară despre care prea puțini români știu. Trebuia să ne scape de dependența de import

10:20Actual
Carrefour retrage urgent 3 produse de la raft, sunt contaminate. Vizate sunt 230 de magazine

07 maiActual
Satul unde se ascund magnații țării. Locul era gol înainte de Revoluție, acum este casa vedetelor și miliardarilor

08 maiActual
Temperatura la care trebuie să setezi centrala din casă. Consumi fix cât ai nevoie

06:30Horoscop
Horoscop financiar: bani și carieră pentru 8 mai 2026 - Transformări constructive

07 maiEconomie
Curs valutar BNR 7 mai 2026: Euro rămâne la nivelul recordului istoric de 5,2661 lei

07 maiEconomie
Romgaz preia Azomureș în mutare strategică pentru salvarea industriei chimice românești

07 maiEconomie
Premier Energy înregistrează o creștere de 14% în sesiunea de joi și depășește 94% avans în 2026

07 maiEconomie
Groupama a plătit despăgubiri de aproape 600 de milioane de lei în primul trimestru din 2026

07 maiEconomie
CEC Bank lansează serviciul de transferuri de bani în străinătate direct din agenții
Articole Similare

10:20Actual
Carrefour retrage urgent 3 produse de la raft, sunt contaminate. Vizate sunt 230 de magazine

08 maiActual
Temperatura la care trebuie să setezi centrala din casă. Consumi fix cât ai nevoie

07 maiActual
Satul unde se ascund magnații țării. Locul era gol înainte de Revoluție, acum este casa vedetelor și miliardarilor

07 maiActual
Petrolul găsit la noi în țară despre care prea puțini români știu. Trebuia să ne scape de dependența de import

06 maiActual



