Fostul ministru al Muncii, Lia Olguța Vasilescu, a lansat un atac dur la adresa premierului Ludovic Orban și a actualei șefe a Muncii, Violeta Alexandru.
Vasilescu a explicat, pe Facebook, de Legea salarizării e construită să se aplice pe patru ani.
"Explic pentru habarnistii care nu inteleg de ce legea salarizarii e construita pe diferentele de 25 la suta, care trebuiesc date la 1 ianuarie, in fiecare an, pana in 2021...
Deci, daca aveai 2000 de lei, in 2017, si trebuia sa ajungi la 4000 in 2021, cat era prevazut in grila, diferenta era de 2000 lei, impartit la 4, adica 2018,2019,2020,2021, rezulta ca, anual, primeai in plus 500 lei. In mod normal, toti banii trebuiau dati in 2017, ca sa se elimine inechitatile din sistemul de salarizare, dar cum nu existau suficienti bani la buget, suma a fost impartita pe 4 ani. De aici vin diferentele pe care nu le intelege Orban si ministra lui buimaca de la Munca. La fiecare categorie bugetara s-a stabilit o suma pana in 2021, cand se presupune ca legea va fi aplicata in totalitate si sistemul asezat pe baze fara inechitati. Ce nu stiu incompetentii de la PNL este ca in 2017 am fost obligati de CCR sa facem aceasta lege, dupa ce s-a emis o decizie ca toate salariile bugetarilor trebuiesc aplicate la salariul maxim din familia ocupationala, care a fost stabilit de o hotarare de instanta. Adica un profesor a castigat in instanta un venit de 4000 lei si doar el avea acest venit, ca urmare a hotararii de instanta, iar restul ramasesera la 2000 lei, CCR ne cerea sa ii ducem pe toti la 4000 de lei. Cu legea salarizarii am reusit sa punem in ordine sistemul si sa nu devalizam tot bugetul cu sume pe care nu si le putea permite statul. Impactul era undeva la peste 40 mld lei si am decis ca e mai bine sa crestem cu 10 mld anual. Daca nu dau acesti bani din diferenta, vor trebui sa aplice decizia CCR care e mai drastica si costa mai mult. Dar de unde sa stie asta doamna Baubau de la Munca?
P.S. Pe orizontala, am echilibrat si categoriile de bugetari intre ele. Sa nu mai fie profesorul mai jos ca politistul, sa nu mai fie femeia de serviciu din politie cu alt salariu decat femeia de serviciu de la scoala etc. Daca anulati legea si diferentele anuale, va intoarceti de unde ati plecat, nebunilor, si va costa mai mult! Tu crezi ca chiar a facut Olguta "din pix" o lege, cum ti s-a explicat, Orbane? Ghinionul vostru e ca ati dat afara din minister si singurul specialist adevarat din domeniu, care a lucrat la toate legile de salarizare de dupa revolutie, si nici nu mai aveti experti sa modificati voi ceva, fara sa iasa vreo traznaie...
#numaipotcuprostii", spune Olguța Vasilescu.
Olguța Vasilescu îl desființează pe Ludovic Orban: Explic pentru habarniștii care nu înțeleg
Sursă foto: bugetul.ro
Explorează subiectul
Trending

10:30Sport
Gigi Becali, donație de 35 de milioane de euro către statul român. Patronul FCSB și-ar recupera banii: „Am cedat, am dat cadou”

21 iunActual
Uniforma la școală, din nou, obligatorie. Autoritățile ar urma să le dea și bani părinților care nu-și permit

21 iunEntertainment
Filmul de pe HBO Max care a cucerit românii. Este pe locul 1 în topul actual

21 iunHoroscop
Horoscop financiar 22 iunie 2026: Zodiile cu noroc la bani și afaceri

17:00Politica
Ce s-a ales de Delia Dinu, bruneta din umbra lui Klaus Iohannis. A fost una dintre cele mai discrete și influente femei din Administrația Prezidențială

09:01Economie
Noua formă a legii salarizării, așteptată zilele viitoare. Anunț oficial de la Ministerul Muncii

08:30Sport
Cristi Chivu exultă! Inter Milano a decis schimbarea contractului său, cât va încasa până în 2028

08:00Economie
Trebuie să plătești pensie alimentară dacă nu ești căsătorit cu mama copilului? Ce spune legea actuală

13:00Economie
Revolut le va dezactiva definitiv conturile acestor români. Vizați sunt cei cu anumite IBAN-uri

15:00Social
Alocație și indemnizație creștere copil în iulie. Data exactă la care vor fi alimentate cardurile
Articole Similare

28 minute în urmăEconomie
Scenariul privind creșterea pensiilor în Guvernul Veștea. Cabinetul ar dori și o digitalizare totală a procesului de care depind milioane de seniori

circa 1 oră în urmăEconomie
Sorin Cîmpeanu, ministrul Educației din vremea pandemiei, viitor ministru în Guvernul Veștea. De ce și-a dat demisia și acuzațiile de plagiat

19:30Economie
Schemele cu livrarea de mâncare, prejudiciu de 23 de milioane de lei. Ancheta este în desfășurare, cum procedau

19:00Economie
Semafoare coordonate cu AI în București. Găselnița autorităților ar costa 85 de milioane de lei

18:30Economie



