În câteva luni studenții vor începe noul an școlar, iar chiriile au început să se schimpească înzecit. Suma medie a unei garsoniere din București ajungând la 240 de euro pe lună, cu 5,3% mai mult față de anul trecut.
În vara anului trecut, chiria medie cerută era de 228 de euro.
Avansul vine în contextul în care, în centrele universitare, cererea pe piaţa închirierilor de apartamente a început deja să crească încă din perioada verii, înainte ca studenţii să înceapă noul an şcolar.
În Bucureşti, cei interesaţi pot găsi, însă, şi oferte mai accesibile: o garsonieră în vilă, de 40 de metri pătraţi utili, poate fi închiriată, cu 200 de euro pe lună în zona 13 Septembrie.
”Un apartament cu două camere, pe de altă parte, costă acum 350 de euro pe lună, în medie – o creştere semnificativă faţă de aceeaşi perioadă a anului trecut, respectiv 321 de euro pe lună. Pe Imobiliare.ro, însă, studenţii pot găsi şi oferte mai convenabile: în cartierul Drumul Taberei, spre exemplu, un apartament mobilat şi utilat costă 260 de euro pe lună”, se arată în comunicat.
În ultimele 12 luni, pretenţiile proprietarilor de locuinţe cu trei camere au rămas la aproximativ acelaşi nivel, respectiv 400 de euro pe lună, faţă de 404 euro pe lună în vara anului trecut.
În Rahova, în zona Petre Ispirescu, o locuinţă de 70 de metri pătraţi utili are un preţ cerut de 300 de euro pe lună, potrivit Imobiliare.ro.
În Cluj-Napoca, bugetul pentru închirierea unei garsoniere a ajuns la 250 de euro pe lună în vara acestui an, un avans considerabil faţă de media de 220 de euro pe lună consemnată în 2017.
”Aşteptările proprietarilor s-au majorat şi pe segmentul apartamentelor cu două camere, care au ajuns la un nivel de 380-390 de euro pe lună, faţă de 360 de euro pe lună în iunie anul trecut. În Mănăştur, o locuinţă bicamerală cu o suprafaţă de 50 de metri pătraţi utili are un preţ cerut de 300 de euro pe lună”, se arată în comunicat.
În Timişoara, suma necesară pentru închirierea unei garsoniere a ajuns, în vara lui 2018, la 185-190 de euro pe lună, în creştere de la 171 de euro pe lună în urmă cu 12 luni.
În zona Complex Studenţesc, o locuinţă monocamerală cu o suprafaţă de 17 metri pătraţi utili este listată pe portal la un preţ de 125 de euro pe lună. Un apartament cu două camere poate să fie închiriat, cu 300 de euro pe lună în Timişoara, faţă de 278 de euro pe lună anul trecut.
În Iaşi, chiria pentru o garsonieră a ajuns la 200 de euro pe lună – în condiţiile în care, în perioada similară a anului trecut, aceasta ajungea la 191 de euro pe lună.
În această vară apartamentele cu două camere au ajuns să coste 280-300 de euro pe lună, faţă de 269 de euro pe lună valabil anul trecut, ne-au informat news.ro
Vezi și Special! Ce salariu are Cristian Prescorniţoiu, şeful Inspectoratului pentru Construcţii Vrancea, bugetarul care i-a jignit pe cei din Diaspora: La miting vin hoții și curvele!
Lia Olguța Vasilescu anunță finalizarea unei investiții uriașe! După șase ani, s-a reușit eliminarea lor
Mai multe categorii de salariați se pot pensiona mai devreme! Legea se aplică de joi
Vești proaste pentru studenți! Se scumpesc chiriile-În ce oraș au explodat
Trending

07:30Actual
Ce s-a schimbat la Carrefour de când a fost cumpărat de frații Pavăl. Patronii Dedeman „românizează” retailerul francez

10:00Actual
Poți face succesiunea fără știrea fraților? Ce spune legea moștenirii

circa 1 oră în urmăSport
7 meciuri de la Cupa Mondială, suspecte de trucaj. Grupul de la Copenhaga le pune sub „alertă galbenă”

23 iulSocial
Bani în plus pentru românii cu handicap. Vor primi un nou sprijin, măsura a fost adoptată recent

23 iulEconomie
Instanța a respins cererea Raiffeisen Bank prin care Consiliul Concurenței putea opri ancheta ROBOR

08:00Horoscop
Zodiile care vor avea mare noroc pe plan financiar, în weekend. Atrag banii ca un magnet

06:30Horoscop
Horoscop financiar 24 iulie 2026 – Zodiile care câștigă bani

08:30Entertainment
Apartamentul lui Jorge din Mamaia, vandalizat de chiriași. Artistul a investit sute de mii de euro în cazarea de lux

23 iulEconomie
Zara nu mai este pe locul 1 în România. Cine este noul retailer de modă care a cucerit clienții

23 iulActual
Anul școlar 2026-2027 vine cu modificări importante. Schimbări în preuniversitar la materii, GIS și religie
Articole Similare

27 minute în urmăEconomie
Românii au început să-și retragă banii din conturile de economii. Datele pe iunie arată o scădere față de luna precedentă

circa 1 oră în urmăEconomie
Ilie Bolojan, asigurări pentru șoferii români. Măcar două săptămâni vor mai avea combustibil, fără să intrăm în criză

circa 1 oră în urmăEconomie
Curs valutar BNR 24 iulie 2026: Leul se depreciază față de dolar

circa 1 oră în urmăSport
7 meciuri de la Cupa Mondială, suspecte de trucaj. Grupul de la Copenhaga le pune sub „alertă galbenă”

12:01Economie



