Noul an vine cu vești proaste pentru șoferi! Poliţele de asigurare obligatorie se scumpesc la început de 2023. Autoritățile au majorat contribuțiile pe care firmele de asigurări trebuie să le vireze la fondul de garantare a asiguraților după falimentul City Insurance.
Veşti proaste pentru şoferi. Poliţele RCA se scumpesc la început de 2023. De exemplu, un șofer încadrat la clasa B8 a plătit pe o poliță RCA încheiată în data de 22.12.2021, pe durata de un an, suma de 413 lei.
Simulările realizate de Economedia au arătat că același șofer va plăti şi cu 40% dacă vrea acum să încheie o nouă poliță RCA pentru un an.
Cea mai ieftină ofertă pentru acest șofer este de 614 lei, la Euroins, noul lider al pieței, urmată de o ofertă de 672 lei de la Axeria, una din companiile intrate recent pe piață, chiar în urma falimentului City, și de o ofertă de 674 lei de la Grawe.
Spre comparație, ofertele de la companii precum Omniasig, Asirom și Allianz sunt chiar și duble față de cea mai ieftină ofertă, respectiv: 1.347 lei, 1.033 lei și 996 lei.
În plus, anul 2023 va veni cu noi scumpiri la RCA, deoarece va crește din nou contribuția virată de firmele de asigurare la Fondul de Garantare a Asiguraților (FGA), entitatea care plătește daunele păgubiților rămași în urma falimentelor de asigurări, scrie romaniatv.ro
2023 vine cu vești proaste pentru șoferi! Polițele RCA se scumpesc la început de an
Trending

08 maiActual
Carrefour retrage urgent 3 produse de la raft, sunt contaminate. Vizate sunt 230 de magazine

09 maiActual
Casa chilipir, cea mai ieftină din România. Dai 50.000 de lei, ai și curte 300 de metri

08 maiEconomie
Leul s-a apreciat ușor în raport cu euro și dolar, dar gramul de aur s-a scumpit semnificativ - Rata de schimb

08 maiActual
Hornbach a mărit salariile angajaților. Caută consilier vânzări și oferă prime de sărbători

08 maiActual
Vouchere de vacanță 2026. Cine le poate primi și ce valoare au acum

08 maiEconomie
O nouă ediție FIDELIS începe azi. Românii pot investi în titluri de stat cu dobânzi de până la 7,5%

08 maiActual
București: restricții de trafic. Anunț valabil de vineri, 8 mai 2026

08 maiEconomie
Aerostat Bacău își aproape dublează profitul în primul trimestru din 2026. Cifra de afaceri depășește 194 milioane de lei

08 maiEconomie
STB, în pragul restructurării masive. 800 de angajați pe lista neagră, Primăria pregătește 32 de milioane de lei compensații

08 maiEconomie
Premier Energy, performanța anului pe bursa românească. Acțiunile au crescut cu 94% în 2026
Articole Similare

02-06-2023 20:38INSTANT ARTICLES
Regele Charles, solicitare către Klaus Iohannis: 'Vreau să-l întâlnesc și să-i strâng mâna!'

19-05-2023 12:47Actual
Marcel Ciolacu, despre greva din învățământ: 'Există cu siguranță soluții la care putem ajunge cu calm și rațiune, în timp ce copii își văd liniștiți de școală'

06-05-2023 09:15Actual
Rareș Bogdan: 'Prea ușor se vorbește despre ruperea coaliție. E nevoie de stabilitate în România și e singura formulă politică ce poate funcționa în urma alegerilor de acum 3 ani'

27-04-2023 10:54Exclusiv
SURSE Ce funcție ar urma să primească Nicolae Ciucă după rotativă, după ce Marcel Ciolacu va deveni premier

24-04-2023 14:45Actual



