Vasile Dîncu a demisionat, luni, din funcția de ministru al Apărării, motivând gestul prin relația pe care o are cu președintele Klaus Iohannis, comandantul suprem al Armatei României.
La o zi de la demisie, de Ziua Armatei României, Vasile Dîncu solicită majorarea salariilor și pensiilor militare. Într-o postare pe Facebook, Dîncu vorbește de „un sistem de salarizare decent” și de „pensii echitabile asigurate tuturor rezerviștilor”.
„În fiecare an, la 25 octombrie sărbătorim Armata României, una dintre instituțiile cele mai respectate de către români.
* Ziua Armatei României este legată simbolic de momentul eliberării ultimei localități transilvane de ocupația hortistă. La 25 octombrie 1944, în Carei era arborat din nou, cu mândrie, drapelul tricolor. Readucerea Ardealului la trupul țării, prin lupte eroice și jertfe de sânge, avea să impună ziua de 25 Octombrie drept un simbol al tuturor sacrificiilor săvârșite de ostașii români nu doar în campaniile celui de Al Doilea Război Mondial, ci în luptele și bătăliile din toate timpurile.
** După mai bine de șapte decenii de la încheierea războiului care a devastat, la mijlocul secolului XX, Europa și lumea întreagă, continentul nostru se confruntă din nou cu ororile unui conflict absurd și nedrept, care se manifestă foarte aproape de granițele noastre.
*** Alianța Nord-Atlantică a adoptat cu promptitudine măsuri defensive, de întărire a capacității de apărare pe flancul estic și de descurajare a oricărei forme de agresiune împotriva teritoriului aliat.
La declanșarea invaziei ruse în Ucraina, NATO a activat în foarte scurt timp, pentru prima dată în istorie, planurile de apărare, dislocând forțe și tehnică de luptă pe teritoriul țărilor aliate de pe flancul estic, inclusiv în România, ceea ce reprezintă o dovadă clară a solidarității și coeziunii euro-atlantice.
Noul Concept Strategic al NATO, adoptat la Summit de la Madrid, a creat premisele pentru o construcție de securitate durabilă și robustă de la Marea Baltică la Marea Neagră, care va aborda în mod unitar și eficient dispunerea forțelor aliate în țările NATO aflate în proximitatea zonei de conflict, prin pre-poziționarea de tehnică și echipamente defensive esențiale și construirea unei infrastructuri de sprijin pe întregul flanc de est. Cu peste 5.000 de militari aliați dislocați în prezent pe teritoriul național, care se instruiesc împreună cu militarii noștri, România este mai bine protejată și apărată, atât terestru, cât și aerian sau naval.
**** Cooperarea cu partenerii strategici și existența pe teritoriul național a unor structuri de luptă relevante contribuie la creșterea capacității de reacție în contextul crizei din regiunea Mării Negre. Contribuția aliaților la asigurarea eficienței și credibilității posturii colective de apărare pe flancul estic este esențială și va contribui la descurajarea Rusiei și la promovarea securității colective în regiunea Mării Negre.
***** Statutul țării noastre, de membru cu drepturi depline al comunității Tratatului Atlanticului de Nord, care a adus României cele mai importante garanții de securitate din întreaga sa istorie statală, precum și accederea în familia Uniunii Europene, care ne-a asigurat oportunități de dezvoltare și modernizare fără precedent, au fost posibile și prin contribuțiile esențiale ale militarilor noștri care, prin misiunile executate în teatrele de operații alături de aliați și parteneri au demonstrat, dincolo de profesionalism și valoare, seriozitatea cu care România își asumă și consecvența cu care își împlinește angajamentele și obligațiile, și, mai presus de toate, loialitatea față de valorile comunității euro-atlantice în rândul căreia am aspirat să intrăm.
****** Armata României a trecut, în ultimele decenii, printr-un amplu proces de modernizare și transformare, reușind să atingă, în multe dimensiuni, standardele NATO. Ridicarea alocărilor bugetare la două procente din PIB, începând cu 2017, a permis demararea unor programe ambițioase de dotare cu tehnică și echipamente de ultimă generație, care să asigure dimensiunile tehnologice necesare noilor provocări din mediul de securitate. Majorarea, începând cu anul viitor, a nivelului de alocări bugetare la 2,5% din PIB va permite accelerarea acestor eforturi.
În același timp, pentru a putea oferi României armata performantă de care are atâta nevoie în aceste momente, pe lângă dotarea cu sisteme și tehnică de luptă performante, este esențială îmbunătățirea condițiilor de muncă și de viață ale resursei umane – militarii și salariații civili. Performanța profesională de înalt nivel nu poate fi motivată decât prin condiții de muncă la nivelul celorlalte armate NATO, printr-un sistem de salarizare decent, prin pensii echitabile asigurate tuturor rezerviștilor, indiferent de data trecerii în rezervă.
În același timp, 25 Octombrie este și o zi în care ne onorăm oștirea în ansamblul ei - veteranii de război, veteranii teatrelor de operații, militarii activi, în rezervă sau în retragere, precum și personalul civil care își desfășoară activitatea în Armata României.
Oamenii Armatei României sunt respectați și apreciați în toată lumea; pentru ei a face parte din Armată este un mod de a fi, nu reprezintă doar un loc de muncă ori un simplu parcurs profesional.
Vă respect și vă prețuiesc pentru modul în care vă apărați țara, îndeplindu-vă exemplar misiunile de zi cu zi, atât în țară, cât și peste hotare.
Transmit felicitări şi urări de succes întregului personal al Armatei României, precum şi militarilor în rezervă sau în retragere şi, în mod special, veteranilor de război și ai teatrelor de operații și toate gândurile mele bune se îndreaptă și către familiile acestora care le sunt alături și care îi sprijină necondiționat.
Astăzi se cuvine să ne amintim și de toți cei care au luptat și au plătit cu viața pentru libertatea noastră, în cele două războaie mondiale și să ne îndreptăm gândurile spre famiiile militarilor și civililor care și-au pierdut viața în teatrele de operații ori în misiunile din țară care le-au fost încredințate. Ei sunt cei care au pus angajamentul față de România desupra propriei vieți și ne înclinăm în fața curajului și patriotismului lor.
La mulți ani Armatei României!”, este mesajul lui Vasile Dîncu.
Forțat să demisioneze din funcția de ministru al Apărării, Vasile Dîncu cere majorarea salariilor și pensiilor militare: 'Un sistem de salarizare decent, pensii echitabile asigurate tuturor rezerviștilor'
Autor: Eugen Dinu, redactor
Publicat: 25-10-2022 14:54
Trending

10:30Sport
Gigi Becali, donație de 35 de milioane de euro către statul român. Patronul FCSB și-ar recupera banii: „Am cedat, am dat cadou”

21 iunActual
Uniforma la școală, din nou, obligatorie. Autoritățile ar urma să le dea și bani părinților care nu-și permit

21 iunEntertainment
Filmul de pe HBO Max care a cucerit românii. Este pe locul 1 în topul actual

21 iunHoroscop
Horoscop financiar 22 iunie 2026: Zodiile cu noroc la bani și afaceri

09:01Economie
Noua formă a legii salarizării, așteptată zilele viitoare. Anunț oficial de la Ministerul Muncii

17:00Politica
Ce s-a ales de Delia Dinu, bruneta din umbra lui Klaus Iohannis. A fost una dintre cele mai discrete și influente femei din Administrația Prezidențială

21 iunEconomie
Reduceri de vară 2026. Perioada în care marile magazine taie și 80% din prețul de la raft

08:30Sport
Cristi Chivu exultă! Inter Milano a decis schimbarea contractului său, cât va încasa până în 2028

08:00Economie
Trebuie să plătești pensie alimentară dacă nu ești căsătorit cu mama copilului? Ce spune legea actuală

13:00Economie
Revolut le va dezactiva definitiv conturile acestor români. Vizați sunt cei cu anumite IBAN-uri
Articole Similare

3 minute în urmăEconomie
Scenariul privind creșterea pensiilor în Guvernul Veștea. Cabinetul ar dori și o digitalizare totală a procesului de care depind milioane de seniori

33 minute în urmăEconomie
Sorin Cîmpeanu, ministrul Educației din vremea pandemiei, viitor ministru în Guvernul Veștea. De ce și-a dat demisia și acuzațiile de plagiat

19:30Economie
Schemele cu livrarea de mâncare, prejudiciu de 23 de milioane de lei. Ancheta este în desfășurare, cum procedau

19:00Economie
Semafoare coordonate cu AI în București. Găselnița autorităților ar costa 85 de milioane de lei

18:30Economie



