Aceasta este cea de-a șaptea săptămână în care peste 400 de salariații ai fabricii Electrolux din România protestează.
În această dimineață, conducerea companiei s-a întâlnit cu liderii sindicali.
Cu privire la întâlnirea pe care a avut-o în această dimineață cu liderii sindicali, Electrolux face următoarele precizări:
„Negocierile cu liderii de sindicat și agrearea unui acord comun au reprezentat de la bun început o prioritate pentru noi, și dorim să le mulțumim pe această cale pentru că au acceptat invitația noastră de a avea o discuție constructivă despre viitorul angajaților Electrolux. Suntem conștienți de faptul că, situația în care ne aflăm are un impact negativ asupra bunăstării angajaților Electrolux, de aceea, am prezentat astăzi, liderilor sindicali, o nouă propunere financiară: un contract încheiat pe o perioadă de doi ani de zile, ce cuprinde o creștere de aproximativ 12,7% raportată la salariul de bază brut al angajaților din producție, aplicată pentru fiecare an contractual. Astfel, pentru întreaga perioadă de doi ani de zile, creșterea totală raportată la salariul de bază brut al angajaților din producție ar fi de 25%. Noua noastră ofertă financiară include o creștere treptată a salariului de bază brut și un bonus de prezență în valoare de 200 RON, pentru fiecare an. Comparativ cu oferta noastră inițială, ce prevedea o creștere totală de 11% raportată la salariul de bază brut al angajaților din producție, pe o perioadă de un an, considerăm că noua noastră ofertă este una substanțială și că acest pachet salarial este foarte atractiv, ținând cont de nivelul salarial de pe piața locală.
În urma prezentării acestei oferte, liderii sindicali ne-au comunicat că vor reveni cu un răspuns în cursul zilei de mâine. Dorim să subliniem cât de important este să ajungem împreună la un acord final, cu atât mai mult cu cât, considerăm că oferta noastră este în interesul tuturor angajaților din fabrică, facilitând, în același timp, desfășurarea operațiunilor fabricii”.
Vezi și Trădare pentru Carmen Dan! Cine e ‘Cârtița’ din cabinetul său și pentru care a girat în fața lui Liviu Dragnea
Grevă în România! Sute de oameni protestează! Precizări importante
Trending

19 iunEconomie
Pensiile militarilor: 20% iau peste 7.000 de lei, 60% încasează peste 5.000 de lei. La ce sume ajung cei din MApN

19 iunEconomie
Top cele mai căutate facultăți din România. Taxele pe care le suportă cei care nu prind loc la buget au crescut considerabil

19 iunEconomie
Compania CFR Marfă şi-a cerut falimentul în instanţă. Firma de stat va fi lichidată oficial

19 iunEconomie
Metrorex a luat decizia privind majorarea prețului călătoriei. Cât va costa biletul la metroul bucureștean

19 iunEconomie
Curs valutar BNR 19 iunie 2026: Euro și dolarul, evoluție pe piața monetară

19 iunHoroscop
Horoscop financiar 19 iunie 2026: Zodiile cu noroc la bani si afaceri

06:30Horoscop
Horoscop financiar 20 iunie 2026: Zodiile cu noroc la bani și afaceri

19 iunEconomie
Volkswagen concediază 50.000 de angajați. Gigantul auto, într-o situație „tensionată și dificilă”, urmări pe 4 ani

19 iunEconomie
Rămas bun Liberty Galaţi? ANAF nu a reușit să găsească un cumpărător nici măcar la a doua licitație

19 iunEconomie
75 de zile pentru 8,7 miliarde din PNRR. România se luptă cu limita impusă de UE pentru a mai primi ajutor
Articole Similare

2 minute în urmăEconomie
Cine deține BIPA, magazinele roz care au cucerit marile orașe. Sunt competiția directă a DM Drogherie Markt și rude cu Penny

33 minute în urmăEconomie
One United Properties a pus ochii pe o clădire celebră din Colentina. Are peste un secol, este celebră

circa 1 oră în urmăEconomie
225 de milioane de euro pentru 112. Suni la urgență, îți va răspunde AI, noul proiect al Guvernului

19 iunEconomie
Fără apă caldă în București, din 22 iunie. Lista completă a celor peste 1.500 de blocuri afectate

19 iunEconomie



