Sindicatul Național al Polițiștilor și Personalului Contractual din Ministerul de Interne face un nou apel către parlamentari.
Aceștia le cer aleșilor țării să aplice Legea salarizării nr. 153/2017 în integralitate, polițiștii apreciind că „aplicarea parțială a prevederilor Anexelor VI și VIII din Legea-cadru nr. 153/2017, respectiv o majorare doar cu 1/4 din diferența rămasă și actualizarea cu valoarea soldei/salariului de grad, nu este suficientă”.
„Apărarea, Ordinea Publică și Securitatea Națională trebuie să devină priorități ale legislativului, până nu este prea târziu!
Mâine, 19 aprilie, Comisia pentru buget, finanțe și bănci a Camerei Deputaților (for decizional) va lua în dezbatere proiectul legislativ Pl-x nr. 52/2022 privind adoptarea OUG nr. 130/2021, ordonanță prin care au fost stopate, în decembrie, anul trecut, pentru a doua oară, majorările salariale prevăzute în Legea-cadru nr. 153/2017 privind salarizarea bugetarilor.
Proiectul a trecut deja de Senat, fără vreo modificare pozitivă pentru familia noastră ocupațională, așa că amendamentul depus de SNPPC, privind aplicarea în integralitate a Legii 153/2017, trebuie tratat cu responsabilitate, acum, pe ultima sută de metri, de către Comisia de buget, care este și comisie de raport a Camerei și are posibilitatea să propună plenului, în cadrul dezbaterii pentru votul final, să prioritizeze importanța Sistemului Național de Apărare, Ordine Publică și Siguranță Națională, în contextul actual, marcat de războiul care are loc nu departe de granițele României.
Așa cum am informat și în comunicatul nostru din data de 5 aprilie a.c., considerăm că amendamentul depus de către Comisia de Apărare a Camerei - care vizează o aplicare parțială a prevederilor Anexelor VI și VIII din Legea-cadru nr. 153/2017, respectiv o majorare doar cu 1/4 din diferența rămasă și actualizarea cu valoarea soldei/salariului de grad -, nu este suficient, având în vedere rata cumulată a inflației din ultimii doi ani, de peste 15%, precum și creșterile înregistrate la utlități și la principalii indici ai prețurilor de consum.
De asemenea, amendamentul în cauză nu ține cont de riscurile, incompatibilitățile și interdicțiile profesionale specifice familiei ocupaționale Apărare, Ordine Publică și Securitate Națională.
În contextul militar actual, de la Est de granița României și a Uniunii Europene, este vremea deciziilor ferme, asumate cu prioritate, în ceea ce privește familia ocupațională Apărare, Ordine Publică și Securitate Națională!”, a transmis SNPPC.
Vezi și EXCLUSIV Informații contradictorii! ANI răstoarnă spusele Poliției
Polițiștii își cer salariile meritate prin lege! 'În contextul militar actual, de la Est de granița României și a Uniunii Europene, este vremea deciziilor ferme'
Autor: Eugen Dinu, redactor
Publicat: 18-04-2022 11:53
Sursă foto: bugetul.ro
Explorează subiectul
Trending

18 iunEconomie
Găselnița Carrefour, inspirată de La Cocoș, Supeco și alte magazine. Prețurile vor scădea, cu cât cumperi mai mult

18 iunSport
Simona Halep, avere uluitoare din tenis. Banii câștigați în anii de glorie au ajutat-o să-și pornească propriile afaceri

18 iunEconomie
Wizz Air și tarifele noi, după compromisul UE. Se schimbă costurile pentru bagaje

18 iunEntertainment
Kanal D, de vânzare. Turcii ar fi dispuși să vândă postul TV pentru un colos media care oferă o avere

18 iunEconomie
La Varna, Sofia sau Istanbul direct cu trenul. CFR a anunțat costul biletelor

18 iunEconomie
Programările la medic se vor face și online. Platforma pe care o vor folosi românii din octombrie 2026

18 iunEconomie
Tramvaiele din București care dispar după decenii bune. "La revedere" Tatra

08:00Economie
Ciprian Ciucu, noi reguli pentru bucureșteni. Anunțul pe care ar trebui să-l cunoască toți cetățenii despre terasele pe domeniul public

18 iunPolitica
Ciprian Ciucu, audiat de DNA. Ce acuzații i se aduc primarului Capitalei și cum se apără, primele declarații

18 iunEconomie
Beneficiu suplimentar pentru victimele Mineriadei. Banii în plus de la stat nu le vor fi impozitați
Articole Similare

30 minute în urmăEconomie
Volkswagen concediază 50.000 de angajați. Gigantul auto, într-o situație „tensionată și dificilă”, urmări pe 4 ani

circa 2 ore în urmăEconomie
75 de zile pentru 8,7 miliarde din PNRR. România se luptă cu limita impusă de UE pentru a mai primi ajutor

09:01Economie
Compania CFR Marfă şi-a cerut falimentul în instanţă. Firma de stat va fi lichidată oficial

08:00Economie
Ciprian Ciucu, noi reguli pentru bucureșteni. Anunțul pe care ar trebui să-l cunoască toți cetățenii despre terasele pe domeniul public

18 iunEconomie



