În urma transferului contribuțiilor de la angajator la angajat, salariații din domeniul IT ar fi fost cei mai dezavantajați. Salariul acestora ar fi scăzut radical, iar unii angajatori au refuzat creșterea salariului brut pentru a acoperi pierderile.
Astfel, oficialii au promis că vor veni cu o soluție. Ionuț Mișa susține că vor lucra la o ordonanță de urgență prin care se va da un ajutor de stat, iar aceasta urmează să fie discutată în ședința de săptămâna viitoare.
"Se lucrează la ordonanţa de urgenţă, astfel încât să se dea o schemă de ajutor de stat care să acopere integral costurile angajatorilor care funcţionează în domeniul IT. Aceasta se va adresa companiilor care au angajaţi IT-işti şi care ar trebui să plătească nişte costuri suplimentare de 8,5%. Am luat noi o marjă ca să fim siguri că acoperim integral toate costurile companiilor, ca să nu fie niciun cost suplimentar datorită transferului contribuţiilor. O să explicăm şi mecanismul, astfel încât fiecare dintre angajatori să facă solicitarea şi să primească diferenţa de bani pe care altfel ar fi trebuit să o suporte din bugetul propriu. Nu cred că vom reuşi să intrăm cu ea în şedinţa de Guvern de mâine, dar în următoarea, cu certitudine", a declarat Mişa, la Palatul Parlamentului, potrivit agerpres.ro.
În ceea ce priveşte încasările la bugetul statului, el a precizat că acestea au depăşit veniturile prognozate în Legea bugetului.
Vezi și Un cunoscut hipermarket se ÎNCHIDE! Proprietarii vor pune lacătul, DEFINITIV, pe magazin, în ianuarie 2018! Ce se va întâmpla cu angajații săi
"În momentul faţă, deja am depăşit veniturile prognozate în Legea bugetului. Încasările ANAF sunt peste 100% în 2017. Sperăm să mai aducem chiar câteva sute de milioane încasări suplimentare şi de la mari contribuabili şi de la celelalte categorii şi, totodată, din zona de evaziune, antifraudă, vamă. La nivelul vămii, avem o creştere pe anumite segmente şi de 20%. Încep să se vadă rezultatele şi sperăm ca la anul fie şi mai consistente", a precizat ministrul Finanţelor.
Potrivit unor modificări ale Codului Fiscal, de la 1 ianuarie 2018, contribuţiile sociale trec de la angajator la angajat, iar impozitul pe venit scade de la 16% la 10%.
Vezi și Peste 10.000 de persoane sunt vizate! Dacia a făcut anunțul mult așteptat
Nivelul contribuţiilor plătite pentru salariul brut urmează să scadă cu 2 puncte procentuale, de la 39,25% la 37,25%, însă, din totalul de 22,75% contribuţii datorate de angajator, 20 de puncte se transferă către salariat. Astfel, din salariul brut, 35% vor fi contribuţii reţinute de angajator în numele salariatului, iar contribuţiile rămase în sarcina angajatorului, respectiv 2,75% (după transferul de 20 puncte la salariat), scad la 2,25% şi vor acoperi riscurile de şomaj, accidente de muncă, concediu medical, creanţe salariale.
Angajaţii firmelor din IT beneficiau de scutiri de la plata impozitului pe veniturile salariale.
Răsturnare de situație! Ce vor face oficialii pentru a rezolva problema salariilor din IT
Trending

10:30Sport
Gigi Becali, donație de 35 de milioane de euro către statul român. Patronul FCSB și-ar recupera banii: „Am cedat, am dat cadou”

21:30Economie
Cum îți faci cont online la CNPP, Casa Națională de Pensii Publice. Beneficiile la care ai acces pe platformă

17:00Politica
Ce s-a ales de Delia Dinu, bruneta din umbra lui Klaus Iohannis. A fost una dintre cele mai discrete și influente femei din Administrația Prezidențială

21 iunHoroscop
Horoscop financiar 22 iunie 2026: Zodiile cu noroc la bani și afaceri

09:01Economie
Noua formă a legii salarizării, așteptată zilele viitoare. Anunț oficial de la Ministerul Muncii

08:30Sport
Cristi Chivu exultă! Inter Milano a decis schimbarea contractului său, cât va încasa până în 2028

08:00Economie
Trebuie să plătești pensie alimentară dacă nu ești căsătorit cu mama copilului? Ce spune legea actuală

13:00Economie
Revolut le va dezactiva definitiv conturile acestor români. Vizați sunt cei cu anumite IBAN-uri

10:00Economie
Autostrada Brașov – Făgăraș, unul dintre cele mai impresionante drumuri. CNAIR a dat deja acordul de mediu

11:00Economie
Beneficiu gratuit pentru clienții Orange. Vizați sunt cei care optează pentru Premiere (internet fix + televiziune)
Articole Similare

circa 1 oră în urmăEconomie
ANM anunță caniculă la început de iulie 2026. Temperaturile din România vor atinge 37 de grade Celsius

circa 2 ore în urmăEconomie
Bucureștiul, în topul chiriilor „ieftine la nivel de UE. Pe ce loc se situează Capitala în clasament

21:30Economie
Cum îți faci cont online la CNPP, Casa Națională de Pensii Publice. Beneficiile la care ai acces pe platformă

21:00Economie
Scenariul privind creșterea pensiilor în Guvernul Veștea. Cabinetul ar dori și o digitalizare totală a procesului de care depind milioane de seniori

20:30Economie



