Șeful diplomaţiei europene, Josep Borrell, a transmis miercuri în urma anunțului lui Vladimir Putin de mobilizare parțială, că ameninţarea cu arme nucleare este inacceptabilă şi reprezintă un pericol real pentru toţi, scrie agerpres.ro
"Anunţul făcut de Putin privind referendumuri fictive, o mobilizare militară parţială şi un şantaj nuclear constituie o escaladare gravă", a scris el pe Twitter.
"Ameninţarea cu arme nucleare este inacceptabilă şi reprezintă un pericol real pentru toţi", a insistat el. "Comunitatea internaţională trebuie să se unească pentru a împiedica astfel de acţiuni. Pacea mondială este în pericol", a avertizat responsabilul UE.
Cu câteva ore înainte, purtătorul său de cuvânt, Peter Stano, dădea asigurări că ultimele iniţiative ale liderului rus vor avea "consecinţe".
"Statele membre ale UE au organizat deja o reuniune de coordonare în marja Adunării Generale de la New York", a precizat el. Peter Stano, însă, a refuzat să detalieze, afirmând că detaliile discuţiilor sunt "confidenţiale".
UE a adoptat deja şase pachete de sancţiuni economice împotriva Rusiei, dar au apărut tensiuni între statele membre, iar Ungaria a declarat că se opune noilor măsuri europene. Este necesară unanimitatea pentru sancţiunile UE.
"Teritoriile ocupate fac parte din Ucraina, care are toate drepturile să-şi restabilească autoritatea acolo şi UE este pregătită să-şi continue sprijinul în domeniul militar", a adăugat Peter Stano.
Statele UE urmează să se pronunţe cu privire la alocarea de noi fonduri pentru continuarea asistenţei lor militare către Ucraina.
Au fost deblocaţi deja 2,5 miliarde de euro din Facilitatea europeană pentru pace, un fond gestionat interguvernamental în afara bugetului comun, iar noua tranşă în discuţie ar urma să fie de 500 de milioane, potrivit informaţiilor obţinute de AFP. Peter Stano nu a confirmat această sumă.
Liderii UE se reunesc pentru un summit informal în perioada 6-7 octombrie la Praga, urmând ca pe 17 octombrie să aibă loc o reuniune a miniştrilor de externe. O reuniune a miniştrilor apărării din NATO este programată pentru 13 şi 14 octombrie la Bruxelles.
Preşedintele rus a anunţat miercuri dimineaţă o "mobilizare parţială" a rezerviştilor, deschizând calea pentru o escaladare majoră a războiului din Ucraina, în timp ce Moscova pierde teren pe câmpul de luptă. Liderul de la Kremlin a avertizat că Rusia este pregătită să utilizeze "toate mijloacele sale de apărare", inclusiv nucleare, pentru a "se apăra", transmite AGERPRES
Șeful diplomației europene, despre anunțul lui Putin: Amenințarea cu arme nucleare este inacceptabilă și reprezintă un pericol real pentru toți
Sursă foto: bugetul.ro
Trending

07 augSocial
Vârsta de pensionare pentru mamele din România se reduce. Cine va beneficia de măsură și care este minimul necesar de vechime

07 augEconomie
Ieftiniri la pompă de la jumătatea lunii august. Premierul Ilie Bolojan susține că s-au dus scumpirile la benzină și motorină

07 augEconomie
Zăpadă la Brașov în luna august. În centrul orașului de munte, a fost instalat un tun pentru răcire

07 augActual
Apă cu porția în 141 de localități din România. Restricții pe vreme de secetă

08:00Actual
De când vei plăti ca să-ți faci buletin nou, electronic. Taxa pe care o vei avea de achitat

07:00Social
400 de lei în plus la pensie, în decembrie. Sunt vizați românii care au lucrat în Italia

07 augEconomie
Roviniete false vândute românilor. CNAIR anunță că un site din Ungaria nu este autorizat să le comercializeze

07 augEconomie
Străinii vor putea să se angajeze și mai ușor în România. Vor folosi platforma WorkinRomania

07 augActual
Bâlea Lac, dezastru alimentar. Amenzi de 300.000 de lei în locul din care aveai toate șansele să faci toxiinfecție alimentară

07 augActual
România va avea cel mai mare parc liniar din Europa. Construcția sa a început deja în București
Articole Similare

42 minute în urmăActual
Alimentarea cu energie electrică se poate opri. S-a dat legea, se va aplica în următoarele situații extreme

circa 1 oră în urmăPolitica
Ilie Bolojan și-a anunțat condițiile pentru un nou Guvern. Ce nu este dispus să accepte interimarul

08:00Actual
De când vei plăti ca să-ți faci buletin nou, electronic. Taxa pe care o vei avea de achitat

07:30Actual
Centura Bacăului din A7 se închide. Rute ocolitoare pentru perioada 17-31 august

07:00Social



