Din păcate veștile nu sunt bune pentru Guvernul României și implicit pentru români. Specialiștii anunță dezastru în economie.
Deficitul comercial al României a avansat cu 15,84% în primele zece luni, faţă de aceeaşi perioadă a anului trecut, până la 11,85 miliarde euro, în condiţiile în care importurile au crescut mai rapid decât exporturile, arată datele publicate, luni, de Institutul Naţional de Statistică (INS).
În primele zece luni din 2017, deficitul comercial a fost de 10,225 miliarde euro. După primele nouă luni ale acestui an, deficitul comercial crescuse cu 11,8%, la 9,95 miliarde euro, scrie News.ro.
În primele zece luni din 2018, importurile au fost 69,03 miliarde euro, cu 10,3% mai mult faţă de aceeaşi perioadă a anului trecut. Totodată, exporturile au fost de 57,19 miliarde euro, un avans de 9,2% faţă de aceeaşi perioadă a anului trecut.
Astfel, deficitul comercial a ajuns la 11,85 miliarde euro după primele zece luni, cu 15,8% peste cel înregistrat în aceeaşi perioadă a anului trecut.
În luna octombrie 2018, exporturile au însumat 6,34 miliarde euro, iar importurile au însumat 8,23 miliarde euro, rezultând un deficit de 1,89 miliarde euro. Faţă de luna octombrie 2017, exporturile din luna octombrie 2018 au crescut cu 10%, iar importurile au crescut cu 16,1%.
În perioada ianuarie-octombrie, ponderi importante în structura exporturilor şi importurilor sunt deţinute de grupele de produse: maşini şi echipamente de transport (47,4% la export şi 38% la import) şi alte produse manufacturate (32,2% la export şi respectiv 30,7% la import).
Valoarea schimburilor intra-UE28 de bunuri în perioada ianuarie-octombrie a fost de fost de 43,88 miliarde euro la expedieri şi de 51,538 miliarde euro la introduceri, reprezentând 76,7% din total exporturi şi 74,7% din total importuri.
În 2017, exporturile României au urcat cu 9,1%, iar importurile au avansat cu 12,3%. Deficitul comercial a crescut cu 30% faţă de 2016, la 12,96 miliarde euro pentru români.
Ultimă oră! Anunț de la RCS&RDS pentru toți clienții săi! Vor putea face asta de luni, 10 decembrie
Schimbare radicală! Ce se va întâmpla cu alocațiile
S-a aflat! Cu ce se ocupă femeia care l-a cucerit pe Ion Țiriac și ce avere are
Vești proaste pentru români. Nu stăm deloc bine la acest capitol
Trending

23 iunPolitica
Victor Ponta, din nou premier. Și-a dat demisia după Colectiv, dar acum ar urma să fie propus în funcție

08:30Politica
Războiul dintre Rusia și NATO anunțat de Vladimir Putin. Declarațiile făcute recent de președinte

11:00Economie
Trump va lăsa țările NATO fără sprijin. Amenințarea republicanului și justificarea pentru decizia radicală

23 iunExterne
Metoda 'firului lipit' face ravagii în Italia. Modul prin care acționează escrocii în țara cu cea mai mare diaspora românească

23 iunEntertainment
Nouă televiziune în România. Postul TV la care vor avea acces clienții Digi este deținut de familia Micula

23 iunPolitica
Salariul pe care Vladimir Putin îl încasează ca președinte. Averea liderului de la Kremlin acum, în 2026

06:30Horoscop
Horoscop financiar 24 iunie 2026: Zodiile cu noroc la bani si afaceri

23 iunEconomie
Călin Georgescu, mesaj în timpul negocierilor de la Cotroceni. AUR îl voia în trecut premier pe fostul prezidențiabil

23 iunEconomie
Frații Pavăl, nouă investiție într-un bloc de 33 de etaje. Patronii Dedeman și Carrefour țintesc spre afaceri în domeniul imobiliar

23 iunEconomie
Nouă materie pentru elevi. Ce înseamnă GIS și cine o va studia, se publică în Monitorul Oficial
Articole Similare

19 minute în urmăEconomie
Scenariul în care s-ar putea ajunge la alegeri anticipate. Devine tot mai plauzibil, după cele două încercări de premier

circa 1 oră în urmăEconomie
Airbnb-urile românești fug de cerințele UE. Regulile pe care Europa le impune, dar pe care proprietarii români le fentează

circa 1 oră în urmăEconomie
Job de mecanic sau electrician în domeniul energiei. Salariile ajung și la peste 25.000 de lei, dacă ai deplasări

14:30Economie
Buletinul electronic se schimbă. După valul de reclamații, autoritățile au luat decizia privind actul

14:00Economie



