Celebrul interpret de muzică de petrecere Nelu Ploieșteanu a încetat din viață vineri, la Spitalul de Urgență Florească, acolo unde fusese internat după ce a contactat Covid-19.
Puțini știu că cunoscutul lăutar se zbătea în sărăcie. În ultima vreme, Nelu Ploieșteanu a dezvăluit ce pensie primește de la Statul Român.
Acesta avea o pensie de 800 de lei pe lună. Mai mult. el spunea că nici Maria Dragomiroiu și nici Maria Cârneci nu au o pensie cu mult mai mare decât a sa.
Vezi și După Cornelia Catanga, un nou deces zguduie muzica lăutărească! A murit după ce s-a infectat cu noul coronavirus
„Am o pensie de 800 de lei. Maria Dragomiroiu și Maria Cârneci iau un pic mai mult decât mine, după o viață de cântat. Murim de foame! Primesc o pensie de doar 800 de lei, după 55 de ani de muncă. Aș muri de foame, dacă n-aș cânta în local”, declara Nelu Ploieșteanu, în exclusivitate pentru impact.ro.
Vezi și Florin Călinescu, după moartea lui Nelu Ploieșteanu: ‘Cu proteste sau fără, Covidul își vede de treabă’
Bătaie de joc! Ce pensie avea Nelu Ploieșteanu
Trending

18 iunEconomie
Găselnița Carrefour, inspirată de La Cocoș, Supeco și alte magazine. Prețurile vor scădea, cu cât cumperi mai mult

18 iunSport
Simona Halep, avere uluitoare din tenis. Banii câștigați în anii de glorie au ajutat-o să-și pornească propriile afaceri

18 iunEconomie
Wizz Air și tarifele noi, după compromisul UE. Se schimbă costurile pentru bagaje

18 iunEntertainment
Kanal D, de vânzare. Turcii ar fi dispuși să vândă postul TV pentru un colos media care oferă o avere

18 iunEconomie
La Varna, Sofia sau Istanbul direct cu trenul. CFR a anunțat costul biletelor

18 iunEconomie
Programările la medic se vor face și online. Platforma pe care o vor folosi românii din octombrie 2026

18 iunEconomie
Tramvaiele din București care dispar după decenii bune. "La revedere" Tatra

08:00Economie
Ciprian Ciucu, noi reguli pentru bucureșteni. Anunțul pe care ar trebui să-l cunoască toți cetățenii despre terasele pe domeniul public

18 iunEconomie
Beneficiu suplimentar pentru victimele Mineriadei. Banii în plus de la stat nu le vor fi impozitați

18 iunPolitica
Ciprian Ciucu, audiat de DNA. Ce acuzații i se aduc primarului Capitalei și cum se apără, primele declarații
Articole Similare

16 iunEconomie
Salariul mediu brut în România ar putea ajunge la 9.500 lei în 2027

16 iunActual
Digital News Report 2026: Stiripesurse.ro urcă în topul presei online și își consolidează statutul de sursă majoră de informare

13 iunSocial
Pensie mărită cu 800 de lei. Banii în plus intră din ianuarie 2027, cine va beneficia

31-05-2026 21:47Social
Alocația și indemnizația pe luna mai 2026. Data la care intră banii pe card și când sunt livrate sumele prin Poștă

31-05-2026 16:11Social



