Analistul politic Cozmin Gușă vorbește pe pagina de socializare despre candidatura lui Traian Băsescu la Primăria Capitalei.
„BĂSE CANDIDEAZĂ!
Voci din mulțime scandează:
"NICUȘOR, NEBUNATICULE, LASĂ POLITICA ȘI HAI ACASĂ!
LuCOVID S-A C...T PE EL!
E GROASĂ, SĂ VINĂ RAREȘ!
GABI FIREA, PROBLEME?!
SĂ-L ARDEM PE KlauSILĂ!"
Îl cunosc bine pe Traian Băsescu, așa că eram sigur că va candida, mai ales că nu putea scăpa o asemenea oportunitate care i s-a oferit pe tavă, dar și ațâțat fiind de mesajele de descurajare a candidaturii sale. Anunțul lui oficial însă, mi-a provocat aseară o stare de veselie, imaginându-mi rapid toate consecințele DĂRÂMĂTOARE pentru atât de slăbuțele stafuri de conducere ale partidelor, asistate de strategi de doi bani care livrează doar laude pentru contracte grase. Acum, acestora nu le mai rămâne decât să fredoneze în gând "DE-AM MAI DUCE-O PÂN' LA TOAMNĂ, LELIȚĂ IOANĂ ...", care le poate deveni și imn de reprezentare comună!
Dar, cu toată veselia, câteva concluzii despre ce va genera candidatura lui Băse.
Despre candidați:
candidatura ofilită deja a lui Nicușor Dan, s-a pleoștit de tot în urma anunțului, omul aflat deja pe trend descendent nu are resurse interne de revenire, e doar o paiață care, nerezistând la vreo bătaie serioasă, va face figurație în campania ce va urma;
lupta pentru București va fi strict între FIREA&PSD și BĂSE& COMPANY; ei bine, aici se nasc problemele pentru Gabi Firea, ce va fi într-o postură defensivă, împreună cu primarii PSD de la sectoare (postură firească pentru cei care-și apără funcțiile), situația de luptă internă în PSD dublată de ambiguitatea conducerii în raportarea la Iohannis fiind alte două elemente ce vor acționa pe post de frâne;
în cazul lui Băse, după cum îl știm, LIMITA E CERUL, așa că nu va exista persoană politică asupra căreia să nu-și verse năduful pentru situația proastă din București sau pentru situația dramatică din țară; în plus, anunțul lui cu PDL în loc de PMP, îl arată decis să-și încropească o OASTE DE STRÂNSURĂ, DAR FOARTE UTILĂ ÎN ACTUALUL CONTEXT POLITIC FLUID (postarea Elenei Udrea de aseară merită interpretată "adecvat" ;-) )!
Despre partide:
PNL va suferi cel mai tare electoral, nemaifiind protagonist în campania pentru București; n-are locomotivă electorală, n-are candidați cu notorietate liberală la sectoare care să le tracteze listele de consilieri; liberalii vor constata că "LuCOVID, PRIZONIERUL REZERVIȘTILOR", a executat un "joc de tip Dragnea" care le-a minat posibilul succes, și-așa vor începe luptele interne (potențate oricum direct de către Băse, cu anunțul chemării sub drapel a foștilor pedeliști!); totuși, liberalii mai au timp o săptămână să declanșeze o lovitură contra intereselor lui LuCOVID și să-și schimbe candidatul, neavând însă decât soluția Rareș Bogdan (treabă posibilă, dar cam improbabilă, pentru că presupune ruperea pseudo-alianței de dreapta cu USR-PLUS);
PSD se va confrunta cu noul adversar, BĂSE&COMPANY, adversar pentru care N-AU ALIFIE, și-n plus au o conducere politică amatoare, dezbinată de luptele interne pentru putere, și mai mult, total timorată în fața fostului lup de mare; există avantajul faptului că prin Gabriela Firea vor fi considerați ca fiind protagoniști ai luptei din București, dar care poate fi fructificat doar în condițiile unei strategii total atipice PSD, pentru care în mod sigur nu s-a pregătit nimeni acolo;
USR-PLUS apare deja ca fiind PERDANTUL DE SERVICI(I)U ;-), ÎN URMA ANUNȚULUI LUI BĂSE, EI DEVENIND PIUA 3 ÎN PERCEPȚIA ELECTORALĂ; fără vectori publici de notorietate și încredere publică, adică fără cei care pot face "deliciul publicului" la locale, se vor topi încet și sigur sub căldura celor 6 săptămâni care urmează;
în rest, lui Ponta și Pro România le apare clară necesitatea reapropierii de PSD în speranța unor alianțe pentru ceva majorități post alegeri locale, cu condiția depășirii fatidicului 5% care pare problematică deja, iar lui Tăriceanu și ALDE nu le-a fost lăsată decât figurația destinată furtului de cca 2-3% de la Firea-PSD, pentru care au și fost trimiși în luptă, dar care atenție, s-ar putea să-i servească lui BĂSE, în noile condiții!
În rest, criză avem, economia e pe butuci oricum, KlauSILĂ doarme-n papuci la Cotroceni, iar noi ne vom distra "ROMÂNEȘTE" ÎNCĂ 6 SĂPTĂMÂNI, DUPĂ CARE VOM FLUIERA A PAGUBĂ DIN NOU.
C-AȘA-I ROMÂNU ...”, scrie, pe Facebook, Gușă.
Vezi și
EXCLUSIV Începe marea reorganizare promisă de Marcel Vela: ‘Cred că, începând cu luna septembrie, se va trece la ea’
Cozmin Gușă, despre candidatura lui Traian Băsescu: Mi-a provocat aseară o stare de veselie, imaginându-mi rapid toate consecințele dărâmătoare
Autor: Eugen Dinu, redactor
Publicat: 11-08-2020 19:21
Trending

10:30Sport
Gigi Becali, donație de 35 de milioane de euro către statul român. Patronul FCSB și-ar recupera banii: „Am cedat, am dat cadou”

21 iunActual
Uniforma la școală, din nou, obligatorie. Autoritățile ar urma să le dea și bani părinților care nu-și permit

21 iunEconomie
Amendă rutieră Bulgaria. Șoferii români sunt prinși oricum, iată și ce consecințe suportă ulterior

21 iunEntertainment
Filmul de pe HBO Max care a cucerit românii. Este pe locul 1 în topul actual

21 iunHoroscop
Horoscop financiar 22 iunie 2026: Zodiile cu noroc la bani și afaceri

09:01Economie
Noua formă a legii salarizării, așteptată zilele viitoare. Anunț oficial de la Ministerul Muncii

21 iunEconomie
Reduceri de vară 2026. Perioada în care marile magazine taie și 80% din prețul de la raft

08:30Sport
Cristi Chivu exultă! Inter Milano a decis schimbarea contractului său, cât va încasa până în 2028

08:00Economie
Trebuie să plătești pensie alimentară dacă nu ești căsătorit cu mama copilului? Ce spune legea actuală

17:00Politica
Ce s-a ales de Delia Dinu, bruneta din umbra lui Klaus Iohannis. A fost una dintre cele mai discrete și influente femei din Administrația Prezidențială
Articole Similare

24 minute în urmăEconomie
Semafoare coordonate cu AI în București. Găselnița autorităților ar costa 85 de milioane de lei

circa 1 oră în urmăEconomie
Salariul pe care ar urma să-l primească Adrian Veștea ca premier. Depinde doar de voturile pentru formarea Guvernului

circa 1 oră în urmăEconomie
Dezastrul Fidelis. Cea mai slabă participare, românii nu au mai arătat interesul de altă dată

17:00Politica
Ce s-a ales de Delia Dinu, bruneta din umbra lui Klaus Iohannis. A fost una dintre cele mai discrete și influente femei din Administrația Prezidențială

16:30Economie



