Jurnalistul Cristian Tudor Popescu are mari probleme. Acesta a fost citat la Consiliul National pentru Combaterea Discriminarii (CNCD), după ce a comparat coafura premierului desemnat, Viorica Dăncilă, cu cea a unei maimuțe.
Alături de jurnalist, a fost citat și postul Digi 24, acolo unde au fost făcute afirmațiile considerate jignitoare și discriminatorii de către membrii CNCD, informează Știripesurse.ro.
CTP spune că nu a jignit-o pe Dăncilă, ci, cel mult, pe maimuță.
„Ce viteză de reacție impresionantă are CNCD, impresionantă, ce vigilență. Înțeleg că și CNA-ul are! Ăștia de la CNCD sunt plătiți de la buget, nu? Observația mea e de natură estetică, nu se leagă de natura fizică a doamnei, ci de estetic, așa cum sunt rujul, rimelul, parfumul. Eu nu m-am referit la figura dânsei, la mâini, la picioare, la niciun element fizic, ci la aranjamentul părului, care e o opțiune a doameni. Am semnalat o similitudine. Aici poate să apară o problemă. Putem fi acuzați de o asociație pentru protecția animalelor pentru că m-am legat de aspectul fizic al maimuței, că ea nu și-a umflat părul cu foehn-ul. Am menționat un aspect fizic al maimuței, la doamna Dăncilă nu am menționat nimic despre aspectul fizic. Nu am comparat-o cu o maimuță. De aici și până la sesizarea CNCD e o cale pe care a parcurs-o în timp record. Nu am voie să mă ducă gândul, văzând părul cuiva? Mă gândesc la o altă formă din natură.”, a încercat Cristian Tudor Popescu să se apere, joi seara, la Digi 24.
El i-a amenințat pe membrii CNCD că riscă să ajungă în instanță: „Asta e chiar grav, voi merge până la capăt, vom merge în justiție.”
Iată ce spunea miercuri seara, după nominalizarea Viorică Dăncilă pentru funcția de premier, CTP la Digi 24:
„Încep să mă gândesc că Susănica Gâdea (n.r. sau Suzana Gâdea, membră marcantă a regimului ceaușist) sau Maria Bobu (n.r. fosta soție a lui Emil Bobu) erau niște lumini în guvernul lui Ceaușescu din anii 80. Cum a ajuns această doamnă? Nu pot să mă abțin, e incorect ce fac. Coafura aceasta îmi amintește de pavianul cu mantie (n.r. babuin, numit și cap de câine), e o specie pe cale de dispariție. Nu pot să nu mă gândesc, este exact modul cum e așezată podoaba capilară a pavianului cu mantie”, a zis jurnalistul.
Vezi și Apare o nouă contribuție obligatorie! Cine va trebui să o plătească și ce reprezintă
Lovitură CONTRAMANDATĂ! Cine sunt persoanele IERTATE de plata unui impozit de 10%, în 2018
CTP ajunge la Combaterea Discriminării! Declarație incredibilă la adresa Vioricăi Dăncilă
Trending

05 augEconomie
Great Taste a premiat zacusca românească. Brandul care a fost lăudat de străini este din Bacău

12:01Economie
De când se scumpește curentul. Prețul energiei a crescut cu peste 30% într-o săptămână

15:30Economie
Începe raționalizarea în magazine. Consumatorii, afectați în mod direct de criza energetică

16:30Economie
Pensii și salarii mărite din 2027. PSD ar pregăti un nou Guvern care să vină cu creșteri, chiar dacă avem deficit

05 augEconomie
Schimbarea la Față a Domnului, tradiții și superstiții. Gestul strict interzis pe 6 august

15:01Social
Alocațiile, indemnizațiile și alte drepturi, plătite în avans în august. Anunțul oficial al autorităților

05 augEconomie
Personalul de la Profi, afectat de preluarea de către Mega Image. Ce se schimbă pentru angajați

05 augEconomie
Patronul spitalului Memorial din București va cumpăra Carrefour. Magazinele supermarketului din Turcia sunt vizate, nu cele românești

07:00Economie
Angajări la companii de stat. Posturi deblocate după noile schimbări, domeniile vizate

06:30Horoscop
Horoscop financiar 6 august. Câștiguri și pierderi pe zodii
Articole Similare

15:01Social
Alocațiile, indemnizațiile și alte drepturi, plătite în avans în august. Anunțul oficial al autorităților

04 augSocial
Alocația pe care o poți încasa dacă ai peste 18 ani. Condițiile pe care trebuie să le îndeplinești și procedura

04 augSocial
De când cresc alocațiile în România. Sumele pe care le primesc minorii trebuiau mărite de 2 ani

04 augSocial
Ultima pensie care poate fi luată și după deces. Procedura pe care trebuie să o cunoască moștenitorii

02 augSocial



