Șeful Ministerului Afacerilor Interne, Lucian Bode, a făcut o serie de clarificări în cazul educatoarei ucise de soț, în Sectorul 2 al Capitalei.
Lucian Bode a dezmințit, la Antena 3, informația apărută în spațiul public potrivit căreia existau mai multe ordine de protecție pentru femeia ucisă.
„Derularea evenimentelor a fost următoarea: Poliția Capitalei a fost sesizată prin 112 pe 12 august despre faptul că o femeie în vârstă de 48 de ani a fost găsită decedată într-o locuință din Sectorul 2. În urma unui apel anonim către poliție în data de 16 august a fost identificat prezumtivul autor al infracțiunii de omor. În această perioadă am desfășurat acțiuni specifice și am identificat prezumtivul autor.În acest moment cercetările sunt efectuate de Parchetul de pe Lângă Tribunalul București.
Pentru că s-a discutat mult despre existența sau neexistența unor ordine de protecție. Instanța de judecată a emis un ordin de protecție față de prezumtivul autor pentru protecția fiicei victimei, în vârstă de 17 ani. Victima infracțiunii de omor nu făcea obiectul niciunui ordin de protecție în vigoare.
Am dispus șefului Poliției Române declanșarea unor verificări specifice la nivelul Direcției Generale a Poliției Municipiului București”, a spus Bode.
Vezi și EXCLUSIV Numărul 2 din Poliția Capitalei, comisarul-șef Radu Gavriș, face obiectul a două anchete interne
Soția șefului ‘Doi și-un sfert’ ia o felie din banii Armatei!
Polițiștii reacționează la dezvăluirea făcută de Bugetul.ro! ‘Efectul hărțuirii polițiștilor de USR-PLUS: Numeroase cereri de pensionare și numărul este în creștere!’
Date EXCLUSIVE! Val de pensionări în Poliția Română!
Lucian Bode, șeful Internelor, desființează informația apărută în spațiul public: 'Victima infracțiunii de omor nu făcea obiectul niciunui ordin de protecție în vigoare'
Autor: Eugen Dinu, redactor
Publicat: 18-08-2021 09:25
Sursă foto: bugetul.ro
Explorează subiectul
Trending

07 maiActual
Petrolul găsit la noi în țară despre care prea puțini români știu. Trebuia să ne scape de dependența de import

10:20Actual
Carrefour retrage urgent 3 produse de la raft, sunt contaminate. Vizate sunt 230 de magazine

07 maiActual
Satul unde se ascund magnații țării. Locul era gol înainte de Revoluție, acum este casa vedetelor și miliardarilor

08 maiActual
Temperatura la care trebuie să setezi centrala din casă. Consumi fix cât ai nevoie

06:30Horoscop
Horoscop financiar: bani și carieră pentru 8 mai 2026 - Transformări constructive

07 maiEconomie
Romgaz preia Azomureș în mutare strategică pentru salvarea industriei chimice românești

07 maiEconomie
Premier Energy înregistrează o creștere de 14% în sesiunea de joi și depășește 94% avans în 2026

07 maiEconomie
Groupama a plătit despăgubiri de aproape 600 de milioane de lei în primul trimestru din 2026

07 maiEconomie
CEC Bank lansează serviciul de transferuri de bani în străinătate direct din agenții

07 maiEconomie
CEC Bank lansează garanție de portofoliu pentru IMM-uri cu dobânzi reduse și acoperire de 80%
Articole Similare

02-06-2023 20:38INSTANT ARTICLES
Regele Charles, solicitare către Klaus Iohannis: 'Vreau să-l întâlnesc și să-i strâng mâna!'

19-05-2023 12:47Actual
Marcel Ciolacu, despre greva din învățământ: 'Există cu siguranță soluții la care putem ajunge cu calm și rațiune, în timp ce copii își văd liniștiți de școală'

06-05-2023 09:15Actual
Rareș Bogdan: 'Prea ușor se vorbește despre ruperea coaliție. E nevoie de stabilitate în România și e singura formulă politică ce poate funcționa în urma alegerilor de acum 3 ani'

27-04-2023 10:54Exclusiv
SURSE Ce funcție ar urma să primească Nicolae Ciucă după rotativă, după ce Marcel Ciolacu va deveni premier

24-04-2023 14:45Actual



