Liviu Dragnea, liderul PSD, a fost condamnat, joi, la 3 ani şi 6 luni de închisoare cu executare în procesul angajărilor de la Direcţia Generală de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului Teleorman, în care e acuzat de instigare la abuz în serviciu. Decizia nu este definitivă.
Despre acest subiect a vorbit şi Lia Olguţa Vasilescu la România TV.
"Vă spun cu certitudine că a fost o greșeală faptul că nu am aplicat deciziile CCR. Sper că acum ne vine mintea românului de după, pentru că așa este corect. Nu am dat înapoi noi, a dat înapoi un prim-ministru care și-a pierdut și mandatul, prin moțiune de cenzură făcută de partid. În momentul când ți se înmoaie genunchii mergi acasă. Și acea OUG 13 a fost declarată constituțională după. (...) Cred că și noi suntem de vină pentru că Parlamentul ar fi trebuit să aplice modificările la abuzul în serviciu. Deci suntem și noi vinovați pentru ceea ce se întâmplă, dar asta nu înseamnă că de acum înainte trebuie să cedăm măcar un milimetru. Trebuie să aplicăm deciziile CCR și programul de guvernare. Nu ne sperie nimic", a declarat ministrul Muncii, Lia Olguța Vasilescu, joi seară la România TV.
Vasilescu a precizat că nu va fi "nicio noapte a cuțitelor lungi", referindu-se la declarația primarului general al Capitalei, Gabriela Firea, care a spus că au existat și momente în care "PSD şi-a devorat liderii, prin jocuri de culise şi nopţi ale cuţitelor lungi".
"Nici nu va fi o noapte a cuțitelor lungi. Cine spune chestiunea aceasta, nu cunoaște partidul. Eu îmi aduc aminte de Valeriu Zgonea care și-a pus cravată nouă și a spus că a venit să fie liderul partidului și a primit un brânci pe scări", a completat ministrul Muncii.
Vezi şi Se vinde încă o bancă din România: Ce colos o va prelua
Rareș Bogdan, reacție explozivă după demisia Siminei Tănăsescu: ”Rar mi-a fost dat sa vad un bolovan si un sfertodoct mai apasat ca asta”
Dezastru fără precedent! Statul român ne lasă să bem apă cu E.coli! Ce mari producători îmbuteliază apă infestată
Ministrul Muncii, după condamnarea lui Dragnea: 'Dacă nu se renunța la OUG 13 nu ajungeam aici.'
Trending

06:30Horoscop
Horoscop financiar: bani și carieră pentru 4 mai 2026 - Decizii importante și stabilitate

12:00Politica
Ilie Bolojan, acuzații grave la adresa Hidroelectrica. Angajații primeau bonusuri de 180.000 de euro

14:03Actual
Curs valutar luni, 4 mai 2026

08:29Economie
Economistul Gary Shilling avertizează: Recesiunea în SUA este aproape inevitabilă în 2026. Bursa americană ar putea scădea cu 30%

14:00Economie
Primark își dublează prezența în România: retailerul deschide patru magazine noi în 2026 și creează peste 450 de locuri de muncă

08:52Actual
Bacalaureat 2026. Calendarul oficial și condițiile de promovare, după modificări

15:52Economie
Contul European de Investiții devine disponibil în România: Românii pot investi în piețele de capital din întreaga Europă

16:37Economie
Rezerva valutară a BNR a scăzut cu peste două miliarde de euro în aprilie, pe fondul crizei politice

15:59Sport
Cristi Chivu, antrenorul cu care Inter Milano a câștigat campionatul Italiei. A cucerit titlul în Serie A și au sărbătorit pe Made in Romania

16:00Economie
ANAF Antifraudă a confiscat peste 4,5 milioane de lei proveniți din comerț neautorizat cu aur în Prahova
Articole Similare

21:51Actual
Noile buletine, obligatorii din august 2031 pentru orice român. Ce date conțin

14:03Actual
Curs valutar luni, 4 mai 2026

13:51Actual
[P]De ce să alegi siropul de agave în locul zahărului rafinat

08:52Actual
Bacalaureat 2026. Calendarul oficial și condițiile de promovare, după modificări

03 maiActual

