Ministrul Sănătății, Alexandru Rafila, a transmis luni, într-o conferinţă de presă, referitor la ordonanţa privind îngheţarea salariilor dacă afectează sistemul sanitar, că acest lucru afectează toate sistemele nu numai cel sanitar, subliniind faptul că a avut un îndemn public către spitale să scoată posturile la concurs, precizând că dacă nu scot posturile la concurs o minune nu se poate întâmpla.
Alexandru Rafila a fost întrebat, luni, într-o conferinţă de presă, dacă ordonanţa privind îngheţarea salariilor afectează sistemul sanitar.
“Afectează toate sistemele nu numai cel sanitar. Cred că este un draft sau un document care e cel mult un document de lucru, vor exista probabil discuţii. Trebuie să ne gândim foarte bine când discutăm despre sistemul de sănătate şi despre finanţarea lui. Să nu uităm că sistemul de sănătate nu funcţionează decât cu o resursă umană care este calificată şi care este menţinută, cel puţin, dacă nu este augmentată. Am avut un îndemn public către spitale să scoată posturile la concurs. Sunt spitale care nu au scos de luni de zile niciun post la concurs. Cred că lucrul ăsta trebuie să îl facă managementul fiecărui spital. Ei ştiu ce nevoie de resurse umane au, dacă nu scot posturile la concurs o minune nu se poate întâmpla”, a declarat Alexandru Rafila.
Întrebat dacă a discutat ca sănătatea să fie exceptată de la unele măsuri, ministrul Sănătăţii a răspuns: Să fie întâi un document care este public. Este un document pe surse. Aţi văzut vreo sursă oficială care v-a pus la dispoziţie acest document? Eu nu am văzut”, scrie news.ro
Ministrul Sănătății, Alexandru Rafila, pune 'presiune' pe managerii de spitale: Dacă nu scot posturile la concurs o minune nu se poate întâmpla
Sursă foto: bugetul.ro
Explorează subiectul
Trending

21 iunEconomie
Amendă dacă nu ai numele trecut pe cutia poștală. Se aplică inclusiv pentru cei care stau la bloc

21 iunEntertainment
Serialul Netflix care este pe locul 1 în topul din România. Unii și-au făcut abonament special ca să-l urmărească

21 iunEconomie
Județul din România campion la concedieri. Locul în care cei mai mulți români și-au pierdut jobul

21 iunEconomie
Amendă rutieră Bulgaria. Șoferii români sunt prinși oricum, iată și ce consecințe suportă ulterior

21 iunEconomie
Documentarul Cămătarii a costat o avere. Cât a dat PRO TV pentru personajele principale, Sile și Nuțu Cămătaru

21 iunEntertainment
Filmul de pe HBO Max care a cucerit românii. Este pe locul 1 în topul actual

21 iunHoroscop
Horoscop financiar 22 iunie 2026: Zodiile cu noroc la bani și afaceri

21 iunActual
Uniforma la școală, din nou, obligatorie. Autoritățile ar urma să le dea și bani părinților care nu-și permit

09:01Economie
Noua formă a legii salarizării, așteptată zilele viitoare. Anunț oficial de la Ministerul Muncii

21 iunEconomie
Reduceri de vară 2026. Perioada în care marile magazine taie și 80% din prețul de la raft
Articole Similare

2 minute în urmăSocial
Pensii în iulie. Când intră banii pe card și când începe livrarea prin Poșta Română

16 iunEconomie
Salariul mediu brut în România ar putea ajunge la 9.500 lei în 2027

16 iunActual
Digital News Report 2026: Stiripesurse.ro urcă în topul presei online și își consolidează statutul de sursă majoră de informare

13 iunSocial
Pensie mărită cu 800 de lei. Banii în plus intră din ianuarie 2027, cine va beneficia

31-05-2026 21:47Social



