Rareș Bogan aruncă bomba în scena politică! Fostul moderatorul de la Realitatea TV susține o lege importantă! Potrivit liberalului, cei care comit aceste fapte trebuie să fie închiși pe viață.
Rareș Bogdan lovește din nou. Europarlamentarul liberal susține o lege extrem de importantă a unui coleg din PNL. Acesta intervine într-unul dintre scandalurile momentului. Un polițist a fost ucis în misiune zilele trecute, iar Rareș solicită pedepse extrem de dure pentru acești infractori.
Liberalul este de partea lui Florin Roman, parlamentarul PNL care are o inițiativă clară. Cei care ucid polițiști să primească închisoare pe viață. „Închisoare pe viața pentru cei care ucid polițiști in misiune!
EXCEPTIONALA INITIATIVA! Sustinere TOTALA!”, spune Rareș Bogdan pe o rețea de socilizare, unde îl citează și pe Florin Roman.
“Ca deputat PNL am depus un proiect de lege, in procedura de urgentă, prin care propun ca cei care ucid polițiști in misiune sa știe ca vor primi drept pedeapsa, detenția pe viața.
Societatea românească asistă, din ce în ce mai des și fără a putea reacționa, la exacerbarea fenomenului infracțional reprezentat atât de incidente de mai mică amploare, cât mai ales de recrudescența violențelor greu de imaginat și mai grav urmate de final tragic.
Ce este și mai grav este faptul că reprezentanți ai forțelor statului chemați să păstreze ordinea și siguranța cetățenilor nu numai că sunt tratați cu o lipsă de respect și fără nicio teamă de rigorile legii, ci devin victime ale infractorilor, uneori chiar plătind cu viața atunci când acționează tocmai pentru apărarea valorilor umane și morale. Societatea românească nu aprobă astfel de comportamente infracționale și se manifestă în sensul în care oamenii legii, polițiștii sau jandarmii, să poată să-și exercite meseria în mod corespunzător. Trebuie stopată această stare de fapt negativă. Infractorii deosebit de periculoși, care ar intenționa să ucidă un polițist sau un jandarm aflat în „exercitarea atribuțiilor de serviciu sau în legătură cu exercitarea acestor atribuții” trebuie să fie conștienți că o astfel de faptă reprobabilă va fi pedepsită cu detențiune pe viață.
În ultima vreme, opinia publică a aflat cu consternare, de existența mai multor cazuri de polițiști uciși sau răniți în misiune, dar și a defectuoasei înzestrări cu armament a acestora. Sindicatul National al Politistilor si Personalului Contractual consideră că unele dintre circumstanțele principale, care favorizează producerea acestor drame, le reprezintă subfinanțarea sistemului de ordine publică, deficitul de personal (care a fost și de 25%), dar și dotarea logistică precară a polițiștilor din cadrul altor structuri decât cele de intervenție și acțiuni speciale, care participă la misiuni operative fără a avea mijloace de protecție individuală și armament adecvate caracterului și gradului de periculozitate al acțiunii în care sunt implicați.
Nu putem asista nepăsători la această stare de fapt și trebuie să acționăm, pe plan legislativ, în sensul înăspririi pedepselor privind pe cei condamnați pentru uciderea polițiștilor sau jandarmilor aflați în misiune. Trebuie, totodată, să menționăm că dezaprobăm și excesele de care dau dovadă unii reprezentanți ai forțelor de ordine care, în timpul unor misiuni, își depășesc atribuțiunile de serviciu conferite de cadrul legal și, uneori, în timpul unor manifestații publice, pun în pericol viața și integritatea corporală a unor manifestanți pașnici .
Prin această propunere legislativă se dorește reducerea fenomenului infracțional, cu precădere infracțiunii de ultraj împotriva polițiștilor și jandarmilor aflați în misiune, care, astfel se vor simți mai mult în siguranță pentru a-și duce la îndeplinire misiunile de luptă împotriva persoanelor care încalcă sau au încălcat legea și trebuie deferiti justiției!” a spus Florin Roman, deputat PNL de Alba
Rareș Bogdan aruncă bomba! Dorește închisoare pe viață pentru aceste persoane
Trending

09 augEconomie
Se schimbă toate prețurile în Bulgaria. Românii care vor merge la vecini să facă piața vor avea tarifele exclusiv în euro

09 augEconomie
AEI, scenarii pentru creșterea facturilor. Cu cât ar urma să crească prețurile la benzină și motorină

09 augEconomie
Nave de război naziste, scoase la suprafață de Dunărea secetoasă. Imagini incredibile

09 augEconomie
Poșta Română, lovită de plecarea Temu. Mutarea depozitelor poate duce la concedieri și pierderi financiare

09 augEconomie
Noua fraudă de pe telefon care face ravagii. Poliția Română trage un semnal de alarmă

09 augEconomie
Selina face pistă de avioane pe autostradă. Cine ar urma să o folosească și unde va fi amplasată

09 augEconomie
Alexandru Nazare anunță ce urmează pentru România în 2026 și 2027. Previziunile ministrului de Finanțe

07:00Entertainment
Ce s-a ales de vila lui Alexandru Arșinel din stațiunea 2 Mai. Proprietatea este acum a copiilor, Bogdan și Cristian

09 augEconomie
România, campioana UE la inflație în iulie 2026. Datele publicate de Eurostat

09 augEconomie
Ryanair a anunțat retragerea de pe piață. Deja nu mai vinde bilete în țara vizată, Serbia
Articole Similare

2 minute în urmăEconomie
O nouă ediție TEZAUR cu dobânzi neimpozabile de până la 7,15%. Perioada de subscriere și condițiile

32 minute în urmăEconomie
Dobânzi de până la 7,50% la ediția FIDELIS din august 2026. Cine poate investi

circa 1 oră în urmăEconomie
Inflația rămâne aproape de 10%. Românii plătesc cu 60% mai mult la curent și cu 25% mai mult la cafea

circa 2 ore în urmăEconomie
România, pe primul loc în UE la scumpiri. Alimentele și-au mărit prețul cu până la 25% în 2026

08:30Economie



