Sindicaliștii din Poliție solicită intervenția imediată a ministrului Afacerilor Interne, Marcel Vela.
Sindicatul Europol îi cere șefului de la Interne să stopeze delegarea a mai bine de 150 de polițiști de frontieră din Mehedinți în județele Caraș-Severin și Timișoara, ca urmare a unui aflux de migranți.
„Printr-o dispoziție a Ministrului Secretar de Stat, din data de 22.06.2020 au fost reluate activitățile Centrului Zonal de Conducere Integrată a Acțiunilor la nivelul județelor Caraș-Severin și Timiș, unde mai bine de 150 polițiști de frontieră din cadrul sectoarelor poliției de frontieră din județul Mehedinți sunt delegați la sectoare din județele Caraș-Severin și Timișoara ca urmare a unui aflux de migranți.
Deși este decretată stare de alertă, iar situația infectărilor cu noul Coronavirus se menține la un nivel destul de ridicat, fiind înregistrate un număr de 300-400 cazuri zilnic, iar în rândul personalului MAI, rata infectărilor este în creștere, depășind 550 cazuri, majoritatea cazurilor de infectare au avut loc acolo unde au existat misiuni comune sau în alte locuri decât cele în cadrul locului permanent de muncă.
Pericolul transmiterii intra comunitare e iminent prin dislocarea de polițiști de frontieră din cadrul sectoarelor din județul Mehedinți și delegarea acestora la alte sectoare din cadrul județelor Caraș-Severin și Timiș, iar măsura delegării polițiștilor de frontieră în această perioadă nu poate fi decât catalogată ca fiind una stângace și lipsită de orice explicație logică.
Afluxul de migranți de la frontiera externă a României este la cele mai scăzute cote, iar efortul financiar pentru delegarea celor 150 de colegi este uriaș. În acest sens am propus și susținut dispunerea de ore suplimentare din rândul personalului propriu care efectuează misiuni zilnice la frontiera României cu Serbia. Prin folosirea acestui mecanism s-ar elimina din start pericolul infectării intra comunitare și în același timp impactul financiar ar fi extrem de mic, având în vedere eliminarea costurilor de transport, cazare și respectiv diurnă.
Mai mult decât atât, pe timpul delegării colegilor noștri nu li se poate asigura masa caldă ca urmare a închiderii unităților de alimentație publică, aceștia fiind nevoiți să se hrănească cu pâine, roșii și parizer de la magazinele din zonă.
Aceste măsuri luate pe repede înainte nu sunt doar în detrimentul polițiștilor de frontieră delegați, ci a creat o stare de neliniște și pentru polițiștii din cele două județe Caraș-Severin și Timiș, care nu doresc să efectueze misiuni comune cu cei delegați de frica transmiterii intra comunitare a virusului. Nu vrem să ne imaginăm situația în care un polițist ar fi infectat și s-ar crea un blocaj pentru ambele părți.
Solicităm ministrului Marcel Vela să intervină de îndată în această situație încordată creată în rândul polițiștilor de la frontiera de sud-vest a României, iar delegările în cadrul Inspectoratului Teritorial al Poliției de Frontieră Timișoara să înceteze. E important să se pună accent pe factorul uman și să se conștientizeze că acesta primează, iar măsurile populiste care aduc doar un capital de imagine, nu se impun în această perioadă a pandemiei.”, transmite Europol.
Vezi și
S-a dat Ordin! Se cutremură Ministerul de Interne: Jandarmii se transformă în polițiști
EXCLUSIV Mare atenție! Se propagă un imens fake-news: ‘Se schimbă vârsta de pensionare de la 1 iulie’
Se solicită intervenția imediată a lui Marcel Vela! Măsurile populiste nu se impun în această perioadă de pandemie
Autor: Eugen Dinu, redactor
Publicat: 30-06-2020 12:14
Trending

02 iulEconomie
Noul euro cu care vei putea să plătești. Parlamentarii de la Bruxelles și-au dat acordul pentru apariția sa

02 iulEconomie
Produsul de 16 lei de la Kaufland pe care iubitorii de grătare îl cumpără imediat. Se găsește la raft doar până pe 7 iulie

09:01Politica
Ce se va întâmpla dacă Nicușor Dan va fi suspendat din funcție. AUR a început deja demersurile pentru înlăturarea președintelui

02 iulSocial
Când intră ajutoarele sociale în luna iulie. Data la care vor fi virate și pensiile, alocațiile și alte indemnizații de la stat

02 iulSport
Fotbalistul pentru care Gigi Becali scoate 3.000.000 de euro din buzunar. Este transferul verii

02 iulEconomie
Normarea muncii, noua lege pentru angajatori. Lucrătorii vor fi avantajați, află ce beneficiu primești

06:30Horoscop
Horoscop financiar 3 iulie 2026: Zodiile care primesc bani

02 iulEconomie
Aproape jumătate din venitul brut al cetățenilor, luat de stat. Datele Eurostat arată cine sunt românii vizați

08:00Actual
Sărbătorile cu cruce roșie din luna iulie. Zilele în care nu se spală rufe și nu se fac treburi în gospodărie

11:00Economie
Urmări dezastruoase pentru Realitatea Plus, după scandalul dintre Anca Alexandrescu și Călin Georgescu. Urmăritorii, în continuă scădere
Articole Similare

19 minute în urmăEconomie
Noi alegeri în BOR. Se schimbă nume importante din conducerea bisericii

circa 1 oră în urmăPolitica
Din ce trăiește Traian Băsescu acum. Fostul președinte s-a judecat ani buni cu autoritățile, pentru drepturile sale

circa 1 oră în urmăEconomie
Curs valutar BNR 3 iulie 2026. Cât costă euro și dolarul

circa 1 oră în urmăExterne
Premierul Alexandru Munteanu a demisionat. Prima reacție a Maiei Sandu, ce urmează pentru românii de peste Prut

12:30Entertainment



