Premierul Mihai Tudose a luat la țintă băncile din România și arată subtil cu degetul spre BNR. Acesta acuză faptul că Banca Națională nu a venit cu nicio soluție în legătură cu cele 18 bănci care anual au spus că nu fac profit, păgubind, în acest fel, bugetul de stat.
”Vreau ca băncile să-și plăteasca dările la stat. Toate. Jumătate sunt foarte serioase, au înțeles despre ce e vorba, cealaltă jumătate tot încearcă să ne convingă că nu fac profit. Nu merge. Nu pot acum să fac publice numele lor, mai aveți un pic de răbdare. N-am discutat cu BNR, fiindcă BNR spune că băncile au respectat legea.
Vezi și EXCLUSIV! Abuz uriaș și un caz revoltător! Cum aplică legea unii dintre cei care ne garantează JUSTIȚIA
Dar, BNR fiind unul dintre factorii care pot influența legislația în domeniu și poate trage un semnal de alarmă, zice: "nu au făcut nimic greșit, au respectat legislația în vigoare". Și tu unde erai? Că tu esti organul suprem. Nu aștept soluții de la BNR, o să le avem noi. BNR trebuie să fie mai atentă la sectorul bancar.”, a declarat Tudose la Digi 24.
Toate tunurile pe BNR! Acuzații fără precedent din partea premierului Tudose
Trending

18 iunEconomie
Găselnița Carrefour, inspirată de La Cocoș, Supeco și alte magazine. Prețurile vor scădea, cu cât cumperi mai mult

18 iunEconomie
Wizz Air și tarifele noi, după compromisul UE. Se schimbă costurile pentru bagaje

18 iunSport
Simona Halep, avere uluitoare din tenis. Banii câștigați în anii de glorie au ajutat-o să-și pornească propriile afaceri

18 iunEntertainment
Kanal D, de vânzare. Turcii ar fi dispuși să vândă postul TV pentru un colos media care oferă o avere

18 iunEconomie
La Varna, Sofia sau Istanbul direct cu trenul. CFR a anunțat costul biletelor

18 iunEconomie
Programările la medic se vor face și online. Platforma pe care o vor folosi românii din octombrie 2026

18 iunEconomie
Tramvaiele din București care dispar după decenii bune. "La revedere" Tatra

18 iunPolitica
Ciprian Ciucu, audiat de DNA. Ce acuzații i se aduc primarului Capitalei și cum se apără, primele declarații

18 iunEconomie
Beneficiu suplimentar pentru victimele Mineriadei. Banii în plus de la stat nu le vor fi impozitați

18 iunEconomie
România, din nou pe primul loc în UE la inflație: decalajul față de restul Europei se adâncește
Articole Similare

15 minute în urmăEconomie
75 de zile pentru 8,7 miliarde din PNRR. România se luptă cu limita impusă de UE pentru a mai primi ajutor

circa 1 oră în urmăEconomie
Compania CFR Marfă şi-a cerut falimentul în instanţă. Firma de stat va fi lichidată oficial

08:00Economie
Ciprian Ciucu, noi reguli pentru bucureșteni. Anunțul pe care ar trebui să-l cunoască toți cetățenii despre terasele pe domeniul public

18 iunEconomie
Găselnița Carrefour, inspirată de La Cocoș, Supeco și alte magazine. Prețurile vor scădea, cu cât cumperi mai mult

18 iunEconomie



