Ministrul Muncii, Lia Olguța Vasilescu vine cu o veste foarte bună pentru angajați. Aceasta a declarat că în urma scăderii contribuțiilor la stat, va crește și salariul net. De asemenea, a vorbit și despre beneficiile trecerii contribuțiilor de la angajator la angajat și despre salariul minim brut.
Creșterea va fi în procent de 4%, contribuțiile scăzând de la 39,25% la 35% și va avea loc începând de anul viitor.
"Angajatorul nu trebuie să pună niciun leu în plus, dacă nu pune niciun leu netul rămâne la fel, asta în condițiile în care nu am scădea contribuțiile, dar noi scădem contribuțiile de la 39,25% la 35% și impozitul pe salariu și o să vedeți că aveți o creștere pe net, mică e adevărat, circa 4% dar este o creștere, nu o scădere. Nu înțeleg de unde apare toată această isterie (...) Dvs, angajații, sunteți protejați și vom ieși cu date concrete când vom veni cu trecerea contribuțiilor ca să explicăm foarte bine și foarte argumentat oamenilor despre ce este vorba. Sunt foarte multe firme în România care nu plătesc contribuțiile pentru angajator, vi le rețin din salariu, dar nu le plătesc mai departe. Angajații de acolo nu beneficiază de asistență medicală, nu beneficiază de acești ani la pensie, pentru că neplătindu-se contribuțiile e ca și cum ai fi muncit la negru, deci nu iei pensie pe anii respectivi. Toate acestea le-am făcut ca să protejam angajatul", a precizat ministrul de resort, potrivit Agerpres.
Vasilescu a adăugat că transferul contribuțiilor de la angajator la angajat va intra în vigoare de la 1 ianuarie 2018, odată cu modificarea Codului fiscal,
Întrebată cât va câștiga statul după acest transfer și dacă angajatul va fi disciplinat să plătească contribuțiile, ministrul Muncii a precizat că tot angajatorul le va vira însă ca și contribuții ale angajatului.
Vezi și EXCLUSIV! Lista neagră a lui Țuțuianu! Dezvăluiri șocante - cum se face "justiție"
"Le oprește tot angajatorul (contribuțiile n.r.) și tot el le virează mai departe statului ca și contribuții ale dumneavoastră. E ca si cum v-ar lua bani din geantă, dacă nu le pune de data aceasta. Când erau ale lui, pe firmă, își mai permiteau să facă așa ceva. Chiar foarte multe firme, mai ales din momentul în care s-a scos stopajul la sursă, pentru că înainte era infracțiune dacă nu virai către stat contribuțiile angajatorului, acum nemaifiind infracțiune... Câștigul statului din acest transfer: se mărește fondul de pensii și fondul asigurărilor de sănătate, automat colectezi mai mult. Vrem să avem un deficit mai mic la fondul de pensii, cu atât mai mult că vor crește și pensiile, chiar dacă va exista în continuare un deficit. Din păcate aceasta este România: avem un angajat care susține un pensionar și până nu vom ajunge să avem doi angajați care să susțină un pensionar va fi în continuare un deficit la fondul de pensii", a explicat Olguța Vasilescu.
Aceasta a subliniat că, în 2017, este pentru prima dată când, după foarte mulți ani, "avem mai mulți angajați decât pensionari".
"Vestea bună este că anul acesta numărul locurilor de muncă a crescut încât este pentru prima dată când avem, după foarte mulți ani, mai mulți angajați decât pensionari", a spus ministrul Muncii.
Vezi și Lovitură de teatru în scandalul ouălor expirate vândute de Kaufland! Ce ar urma să pățească autoarea filmării
Totodată, Vasilescu a menționat că va exista o normă tranzitorie care se va face împreună cu Ministerul Justiției "ca să găsim o formula inatacabilă" pentru a-i determina pe angajatori să majoreze salariul brut al angajaților.
"Vine această normă tranzitorie care spune că salariul minim brut nu mai este 1.450, ci 1.750 de lei, adică cheltuiala totală a angajatorului. Vine și negocierea pe care ați avut-o cu angajatorul și care a fost pe salariul net, deci el fără să cheltuiască niciun leu în plus. Dacă vă lasă salariul exact așa cum e, plătește la ora actuală indiferent dacă noi trecem contribuțiile toate pe dvs., dacă vă lasă netul. Este foarte adevărat că un angajator, și acum, și peste 6 luni poate să vină și să spună "Îți scad salariul", dar nu are niciun fel de legătură cu trecerea contribuțiilor de la angajator la angajat (...) Chiar dacă au trecut acele contribuții pe dvs., salariul dvs., netul, rămâne la fel", a susținut Olguța Vasilescu.
Toți angajații sunt vizați! Cu cât va crește salariul net prin scăderea contribuțiilor la stat
Sursă foto: bugetul.ro
Explorează subiectul
Trending

24 iunPolitica
Războiul dintre Rusia și NATO anunțat de Vladimir Putin. Declarațiile făcute recent de președinte

24 iunEconomie
Trump va lăsa țările NATO fără sprijin. Amenințarea republicanului și justificarea pentru decizia radicală

24 iunEconomie
Buletinul electronic se schimbă. După valul de reclamații, autoritățile au luat decizia privind actul

24 iunHoroscop
Horoscop financiar 24 iunie 2026: Zodiile cu noroc la bani si afaceri

24 iunEconomie
Oferta BCR care va cuceri clienții în perioada următoare. Banca promite dobândă competitivă

24 iunEntertainment
Divorțurile anului 2026 care au zguduit lumea mondenă. Cabral, Petre Daea, Rareș Cojoc, printre cei care au pus cruce mariajului

24 iunEconomie
Top 10 companii din România. Ei sunt giganții cu cel mai mare profit, chiar și în vremurile de criză politică

24 iunEconomie
ISU, amenzi în fermele care au intrat la recoltat. Motivele și valoarea sancțiunilor

24 iunEconomie
Fenomen neașteptat cu Bursa din București. Se întâmplă acum, în plină criză politică

24 iunEconomie
Schimbare majoră la Fan Courier. Face parte din transformarea într-un grup logistic integrat
Articole Similare

24 iunEntertainment
Serialul cu Cabral și Dragoș Bucur se întoarce la PRO TV. A avut audiențe-record acum 20 de ani, iar acum vine cu sezon nou

24 iunEconomie
Top 10 licee din Bucuești în 2026. Instituțiile de învățământ care vor avea cele mai mari medii de admitere

24 iunEconomie
Rezultate Evaluarea Națională 2026. Află ce notă ai luat la examen înaintea colegilor tăi, prin platforma online, cum funcționează

24 iunEconomie
BT, ofertă pentru cei care au copii. Pot intra într-un concurs cu premii și să primească banii înapoi

24 iunEconomie



