Transferul lui Cristiano Ronaldo în Italia bagă oamenii în grevă generală! Angajaţii fabricii Fiat din Italia sunt nemulţumiţi că proprietarii companiei au cheltuit 130 de milioane de dolari pentru a-l cumpăra pe Ronaldo, în timp ce ei se confruntă cu dificultăţi financiare, potrivit Bloomberg.
Un sindicat al angajaţilor Fiat Chrysler Automobiles, din sudul ţării, a anunţat că va intra în grevă pentru a protesta împotriva achiziţiei lui Cristiano Ronaldo de către clubul Juventus, care este deţinut tot de familia Agnelli, notează BusinessMagazin.ro.
Acei bani puteau fi folosiţi pentru investiţii în condiţiile de lucru şi în producţie, susţine sindicatul.
„Este inacceptabil ca, în timp ce angajaţii Fiat Chrystler şi CNH Industrial continuă să facă sacrificii eocnomice enorme, compania să cheltuie sute de milioane de euro pe achiziţia unui jucător”, spune Lavoro Privato, şeful sindicatului. Astfel între 15 iulie şi 17 iuie, fabrica din Melfi, sudul Italiei, va intra în grevă.
Fiat Chrysler ar putea obţine un avantaj publicitar enorm în urma tranzacţiei, potrivit analiştilor. Dacă Ronaldo îi poate duce pe italieni în finala Champions League, expunerea media doar pentru acel an ar valora 58,3 milioane de dolari, potrivit lui Eric SmallWood, preşedinte al Apex Marketing Group.
„Suntem toţi angajaţi ai aceluiaşi proprietar, dar într-o perioadă de dificultăţi sociale enorme, această diferenţă în tratament nu poate şi nu va fi acceptată”, transmite sindicatul. „Compania ar trebui să investească în modele de maşini care garantează viitorul profesional al miilor de oameni care lucrează aici, mai degrabă decât să îmbogăţească unul singur”.
Vezi și Un doctor face praf Guvernul! Lovitura de proporții pe care o primesc pensionarii, după ce pensiile le-au fost mărite
EXCLUSIV! După revocarea Laurei Codruța Kovesi, DNA confirmă articolul publicat de Bugetul.ro!
Sancţiuni drastice pentru cei care îşi modifică apartamentul şi nu anunţă asociaţia: Ce amendă poţi încasa
Transferul lui Ronaldo în Italia bagă oamenii în grevă! Acești muncitori, total nemulțumiți!
Trending

12:26Actual
SRI face zeci de angajări și salariul pornește de la 7.500 de lei. Statul îți plătește inclusiv chiria

12:00Economie
Salarizarea în IT: Câștigă un programator în România în 2026

09:00Economie
Agricultura românească înregistrează recolte record: 35 milioane tone de cereale

15:00Economie
Prețul apartamentelor în București crește cu 8% în 2026: Ce cartiere se scumpesc cel mai mult

08:00Economie
Rompetrol investește 200 milioane dolari în rafinăria din Petromidia

11:00Economie
Cum poți economisi 10.000 lei pe an: Strategii practice pentru români

10:00Economie
Tesla deschide primul showroom și centru de service în România

16:00Economie
BNR majorează prognoza de inflație la 5,5% pentru 2026. Ce înseamnă pentru români

13:00Economie
România vizează 15 miliarde euro fonduri europene în 2026. Absorbția PNRR accelerează

13:07Economie
Curs valutar BNR 2026-06-16: Euro la 5.2310 lei, dolarul la 4.5091 lei
Articole Similare

27-05-2026 18:57Externe
„Adio” Bulgaria pentru cine alegea acest drum. Podul Giurgiu-Ruse va fi închis complet

12-05-2026 17:42Externe
Electrolux dă afară 1.700 de lucrători dintr-un foc. Sindicatele au cerut intervenția Guvernului italian

04-05-2026 18:01Externe
Chirie decontată de stat cu peste 2.500 de lei. Părinții divorțați au acest beneficiu, într-o țară din UE

20-04-2026 08:00Externe
Donald Trump amenință Iranul, după ce Strâmtoarea Ormuz a fost închisă, din nou. „Gata cu domnul drăguț!”

19-04-2026 18:30Externe



