Comisia Europeană avertizează România că, din cauza modificărilor aduse Legii bugetului, evoluţia salarială este mult prea mare în comparaţie cu productivitatea ţării.
Oficialul european Isabel Grilo a susţinut că România riscă să devieze de la ţinta privind deficitul bugetar de 3%.
Vedem echilibrul structural, valorile istorice şi cele prognozate şi recomandate. Până în 2018, este echilbrul structural. Obiectivul pe termen mediu ar trebui să fie ceea ce România a stabilit, o valoare care a fost atinsă în 2014-2015, dar de atunci a deviat de la ţintă, coborând mult sub această ţintă, a deficitului de 1%. Potrivit prognozelor Comisiei, fără anumite acţiuni politice care sunt exprimate în Legea bugetului ea va coborî şi mai mult, deci deficitul s-ar mări. Ceea ce ar cere Comisia Europeană în privinţa deficitului structural este o ajustare pentru 2019 şi 2020, atunci România s-ar întoarce la 3% deficit", a declarat Isabel Grilo, şef de unitate a Direcţiei Generale pentru Afaceri Economice şi Financiare din cadrul Comisiei Europene.
Oficialul european susţine că salariile au crescut mult prea repede în sectorul public. „Acest lucru nu este o problemă, problema este modul în care se reflectă productivitatea României în comparaţie cu salariile crescute. Productivitatea României nu a stagnat, însă evoluţia salarială este mult prea mare în raport cu aceasta", a adăugat Isabel Grilo.
Reprezentantul Comisiei Europene şi-a exprimat îngrijorarea cu privire la creşterea deficitului contului curent.
De asemenea, Isabel Grilo a afirmat că modificările aduse de către România Codului Fiscal afectează mediul comercial în mod negativ, iar investitorii nu vor mai dori să investească în ţară.
„ Evoluţiile din 2017-2018 în domeniul legislaţiei privind fiscalizarea muncii. S-au făcut ajustări în Codul fiscal, schimbări în ceea ce priveşte contribuţiile la asigurările sociale între angajator şi angajaţi. Ele nu au făcut obiectul unei evaluări de impact. Au dus la efecte nedorite. Noi nu vrem surprize. Surprize îi faci unui copil. Ceea ce ne-a surprins. Ele pot mari riscurile percepute, afectează investiţiile şi producţia. Aduc costuri crescute ale afacerilor, Investitorii vor decide să nu mai investească", a precizat oficialul CE, informează romaniatv.net
Vezi și
Liderul USR-PLUS care a primit contracte de la Dragnea și Vâlcov, afaceri cu familia fostei șefe DNA!
Vești mari pentru mii de salariați! Ce se întâmplă cu dreptul la despăgubire
Marea problemă a Vioricăi Dăncilă: De ce nu o poate ‘ejecta’ pe Carmen Dan de la Ministerul de Interne
Comisia Europeană avertizează România! Țara riscă să devieze de la ţinta privind deficitul bugetar
Autor: Dumitrașcu Nicoleta
Publicat: 14-06-2019 20:17
Sursă foto: bugetul.ro
Explorează subiectul
Trending

07 augSocial
Vârsta de pensionare pentru mamele din România se reduce. Cine va beneficia de măsură și care este minimul necesar de vechime

07 augEconomie
Zăpadă la Brașov în luna august. În centrul orașului de munte, a fost instalat un tun pentru răcire

07 augEconomie
Ieftiniri la pompă de la jumătatea lunii august. Premierul Ilie Bolojan susține că s-au dus scumpirile la benzină și motorină

07 augActual
Afaceristul Constantin Pănescu a murit în circumstanțe suspecte. Autoritățile au deschis dosar penal pentru ucidere din culpă

07 augEconomie
Străinii vor putea să se angajeze și mai ușor în România. Vor folosi platforma WorkinRomania

07 augEconomie
Roviniete false vândute românilor. CNAIR anunță că un site din Ungaria nu este autorizat să le comercializeze

07 augActual
Apă cu porția în 141 de localități din România. Restricții pe vreme de secetă

07 augActual
Cine deține ParkLake, mall-ul bucureștean care face furori. Patronii săi vor să dea lovitura pe piața imobiliară

07 augEconomie
Horoscop financiar 7 august 2026. Zodiile care dau lovitura

07 augActual
ING, nou beneficiu pentru clienții săi. Îl găsesc în aplicație, te ferește instant de fraude
Articole Similare

07 augEconomie
Facturile ar putea crește și cu 15% din toamnă. Românii, îndemnați să-și verifice contractele

07 augEconomie
Limită pe câte camere poți închiria, dacă nu ești firmă. Modificări în HoReCa, la hoteluri și AirBnb

07 augEconomie
Cine deține Mr. DIY, principalul rival al Pepco. A deschis noi magazine în Iași și Constanța

07 augActual
România va avea cel mai mare parc liniar din Europa. Construcția sa a început deja în București

07 augEconomie



