Lovitură în plin pentru locuitorii Capitalei! Guvernul Orban a anunțat că e ultima iarnă în care se va acorda subvenție pentru căldură tuturor locuitorilor din București.
La Digi24, ministrul-demis al Economiei, Virgil Popescu, a dezvăluit că are în lucru o schemă care să stabilească plafonul sub care vor fi plătite subvențiile de căldură.
„Mai avem o problemă legată de subvenționarea căldurii în București, subvenție aplicată tuturor locuitorilor Capitalei. Asta se întâmplă pentru că nu avem definit termenul de consumator vulnerabil. Consumatorul vulnerabil este acea persoană care are cu adevărat nevoie de subvenție. Practic, acum se dă subvenție la toată lumea care este legată la sistemul centralizat. Cei care nu sunt legați la sistemul centralizat și au centrală proprie nu primesc subvenție, ceea ce nu este normal, pentru că poate să existe un consumator vulnerabil care nu este legat la sistemul centralizat, dar are o centrală pe gaze, deci este normal să primească subvenție dacă are venitul sub un anumit prag.
Noi ne-am asumat că, împreună cu Ministerul Muncii și cu Ministerul Dezvoltării, vom face o definire a consumatorului vulnerabili și vom sprijini o schemă de ajutor. Ei bine, din acel moment nu se va mai putea să se dea așa subvenție la toată lumea. Pentru că este o risipă din buget, iar banii se pot duce pe alte destinații. Și vom mai face ceva și asta să înțeleagă și Primăria, vom face un proiect legislativ în așa fel încât utilitățile de termie să fie obligatoriu să fie plătite imediat după salarii, prioritar, pentru că dacă crede cineva că se vor investi sute de milioane de euro în centralele noi de cogenerare dar Primăriile nu-și vor plăti datoriile către furnizor și vom ajunge din nou în aceeași situație se înseală. Deci va fi obligatoriu ca utilitatea termică să fie plătită imediat după salarii, iar restul, panseluțe și flori și concerte, după, dacă mai rămân bani", a declarat Popescu.
Vezi și
Cutremur pe scena politică! Cine va fi viitorul președinte PSD: ‘Sprijin din partea lui Iohannis și al Sistemului’
Marele vis al lui Liviu Dragnea, dinamitat! Ludovic Orban restructurează instituția întărită de Viorica Dăncilă și îngroapă definitiv proiectul fostului lider PSD
Lovitură de proporții dată românilor! Guvernul Orban anunță că e ultima iarnă
Autor: Eugen Dinu, redactor
Publicat: 09-02-2020 11:24
Sursă foto: bugetul.ro
Explorează subiectul
Trending

10:30Sport
Gigi Becali, donație de 35 de milioane de euro către statul român. Patronul FCSB și-ar recupera banii: „Am cedat, am dat cadou”

21 iunActual
Uniforma la școală, din nou, obligatorie. Autoritățile ar urma să le dea și bani părinților care nu-și permit

21 iunEntertainment
Filmul de pe HBO Max care a cucerit românii. Este pe locul 1 în topul actual

21 iunHoroscop
Horoscop financiar 22 iunie 2026: Zodiile cu noroc la bani și afaceri

09:01Economie
Noua formă a legii salarizării, așteptată zilele viitoare. Anunț oficial de la Ministerul Muncii

17:00Politica
Ce s-a ales de Delia Dinu, bruneta din umbra lui Klaus Iohannis. A fost una dintre cele mai discrete și influente femei din Administrația Prezidențială

21 iunEconomie
Reduceri de vară 2026. Perioada în care marile magazine taie și 80% din prețul de la raft

08:30Sport
Cristi Chivu exultă! Inter Milano a decis schimbarea contractului său, cât va încasa până în 2028

08:00Economie
Trebuie să plătești pensie alimentară dacă nu ești căsătorit cu mama copilului? Ce spune legea actuală

13:00Economie
Revolut le va dezactiva definitiv conturile acestor români. Vizați sunt cei cu anumite IBAN-uri
Articole Similare

15:00Social
Alocație și indemnizație creștere copil în iulie. Data exactă la care vor fi alimentate cardurile

14:30Social
Pensii în iulie. Când intră banii pe card și când începe livrarea prin Poșta Română

16 iunEconomie
Salariul mediu brut în România ar putea ajunge la 9.500 lei în 2027

16 iunActual
Digital News Report 2026: Stiripesurse.ro urcă în topul presei online și își consolidează statutul de sursă majoră de informare

13 iunSocial



