Ministrul Muncii, Lia Olguța Vasilescu, a făcut, miercuri, clarificări în privința Legii salarizării. Șefa Muncii a dezvăluit de ce au scăzut salariile polițiștilor, în cadrul unei conferințe de presă.
Potrivit Olguței Vasilescu, 135.000 de angajați din MAI beneficiau de un spor, care s-a acordat doar pe perioada anului 2017, care nu avea nicio legătură cu Legea salarizării, acesta fiind acordat printr-un amendament în Parlament.
„La polițiști este un alt efect – a încetat aplicarea unui spor care a fost foarte clar definit ca fiind aplicabil pentru numai 6 luni. Iar toți cei din sindicate, care se plâng, știau de faptul că sporul respectiv era doar pentru anul 2017.
De altfel, acest spor nu a fost introdus prin legea salarizării, ci distinct printr-un amendament în Parlament. Și mi-amintesc că sindicatele au fost atunci în Parlament și știu foarte bine discuțiile de atunci.
De acest spor au beneficiat până în decembrie 2017 aproximativ 8.000 de polițiști din cei 127.000 de angajați ai MAI.
Pentru că acest spor nu a fost unul permanent nu putem spune acum că s-a tăiat. El și-a încetat aplicabilitatea de drept în decembrie 2017”, a declarat Olguța Vasilescu.
Vezi și Mare ATENȚIE! Ce vor fi OBLIGAȚI să DISTRUGĂ toți proprietarii de terenuri din România
Mutarea prin care va câștiga teren în fața gigantului Orange: Ce achiziție va face Vodafone
Decizie luată de fiica adoptivă a Stelei Popescu: Ce s-a întâmplat cu vila regretatei artiste
Dezvăluire FĂRĂ precedent a ministrului Olguța Vasilescu! De ce le-au scăzut, de fapt, salariile polițiștilor
Sursă foto: bugetul.ro
Explorează subiectul
Trending

11:00Social
Vârsta de pensionare pentru mamele din România se reduce. Cine va beneficia de măsură și care este minimul necesar de vechime

15:01Economie
Zăpadă la Brașov în luna august. În centrul orașului de munte, a fost instalat un tun pentru răcire

17:30Economie
Ieftiniri la pompă de la jumătatea lunii august. Premierul Ilie Bolojan susține că s-au dus scumpirile la benzină și motorină

08:00Actual
Afaceristul Constantin Pănescu a murit în circumstanțe suspecte. Autoritățile au deschis dosar penal pentru ucidere din culpă

14:30Economie
Roviniete false vândute românilor. CNAIR anunță că un site din Ungaria nu este autorizat să le comercializeze

13:30Economie
Străinii vor putea să se angajeze și mai ușor în România. Vor folosi platforma WorkinRomania

07:30Actual
Cine deține ParkLake, mall-ul bucureștean care face furori. Patronii săi vor să dea lovitura pe piața imobiliară

06:30Economie
Horoscop financiar 7 august 2026. Zodiile care dau lovitura

07:00Actual
ING, nou beneficiu pentru clienții săi. Îl găsesc în aplicație, te ferește instant de fraude

circa 1 oră în urmăActual
Apă cu porția în 141 de localități din România. Restricții pe vreme de secetă
Articole Similare

17 minute în urmăEconomie
Facturile ar putea crește și cu 15% din toamnă. Românii, îndemnați să-și verifice contractele

21:30Economie
Limită pe câte camere poți închiria, dacă nu ești firmă. Modificări în HoReCa, la hoteluri și AirBnb

20:30Economie
Cine deține Mr. DIY, principalul rival al Pepco. A deschis noi magazine în Iași și Constanța

20:00Actual
România va avea cel mai mare parc liniar din Europa. Construcția sa a început deja în București

19:30Economie



